Masat kufizuese, ministrja Manastirliu tregon si do të veprohet

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Masat kufizuese të ndërmarra për parandalimin e përhapjes së coronavirusit do të vijojnë të mbeten në fuqi. Nga mbledhja e Komitetit Teknik, ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu bëri me dije se “do të kemi në fuqi masat që kemi marrë dhe mendojmë se kanë dhënë efekt”.

Kjo do të thotë se ndalimi i qarkullimit pas orës 22:00 deri në orën 06:00 do të mbetet në fuqi edhe në ditet në vijim.

“Gjithashtu do të vijojë të mbetet kufizimi për baret dhe restorantet në këtë orar. Për të gjithë ata që u duhet të dalin pas kësaj ore, platforma e-albania mundëson lejen”, tha Manastirliu.

Ndërkaq, mësimi në universitete do të vazhdojë të zhvillohet online, pavarësisht thirrjes së studentëve për rikthimin në auditore.

Edhe fluturimet me Britaninë e Madhe do të mbeten të pezulluara deri më 1 shkurt.

Ministrja theksoi se vihet re një rritje e rasteve pozitive me Covid-19 që, sipas saj, vjen edhe si pasojë e festave të fundvitit.

Të fundit

Horoskopi ditor, 3 shkurt 2021

Njihuni me parashikimin e astrologut italian Paolo Fox, për punën, shëndetin dhe ndjenjat, si do të ecë dita për...

Dhunon dhe dhuron përqafime/ Pasagjeri i dehur humb kontrollin në bordin e avionit (Video)

Pasagjerët e linjës ajrore Ryanair shpërthyen në brohoritje kur një i ri i dehur u arrestua pasi goditi me kokë një anëtar të ekuipazhit...

BE: Nuk po i themi Kosovës çfarë të bëjë, por të rreshtohet me ne

Bashkimi Evropian ritheksoi të martën qëndrimin për statusin e Jerusalemit si kryeqytet i të dyja shteteve, ndërsa keqardhjen për vendimin e Kosovës që të...

Vaksina e Oksfordit besohet se mund të parandalojë përhapjen e COVID-19

Vaksina kundër koronavirusit, e krijuar nga Universiteti i Oksfordit dhe kompania AstraZenenca, mund të rezultojë me rënie “të konsiderueshme” të përhapjes së virusit, kanë...

Kanadaja do të prodhojë vaksina deri në fund të vitit 2021

Kanadaja thotë se ka nënshkruar një marrëveshje të mundshme me firmën e vaksinave amerikane Novavax për të prodhuar miliona doza të vaksinës së saj...

Lajme të tjera

Web TV