A do të vendoset ‘passaporta e vaksinës’ kusht për të udhëtuar? OBSH jep verdiktin

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Në një kohë që numri i të infektuarve me COVID-19 ka arritur në 94 milion dhe ai i viktimave në 2.  Përpjekjet e qeverive për të vaksinuar të gjithë qytetarët qoftë edhe me kushte, vazhdojnë në disa shtete. Drejtori i përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus rekomandoi që për shkak të koronavirusit të vazhdojë “situata emergjente globale” dhe të mos vendoset kushti për “pasaportë vaksine” në udhëtimet ndërkombëtare.

Drejtori i programit të Situatave Emergjente të OBSH-së, Mike Ryan tha se Komiteti nuk rekomandon “kushtin që personat që udhëtojnë të posedojnë dokumentin që dëshmon se janë të vaksinuar”

Lidhur me “pasaportën për vaksinën” Komiteti tha se “Duke marrë parasysh se nuk dihet ende efekti i vaksinës në uljen e infektimit dhe se aktualisht ka një vaksinim shumë të kufizuar, Komiteti u ka rekomanduar vendeve të mos kërkojnë nga udhëtarët dëshmi se janë vaksinuar”.

Ndërkohë që bëri thirrje për të disatën herë për solidaritet mes vendeve dhe dhurimin e vaksinës për vendet të cilat ende nuk kanë pasur mundësinë ta kenë.

“Punonjësit e shëndetësisë janë lodhur dhe sistemet shëndetësore janë të tensionuara. Shohim se edhe në disa vende burimet e oksigjenit janë zvogëluar në shkallë të rrezikshme”, shtoi Ghebreyesus.

Më tej ai nënvizoi se punonjësit e shëndetësisë dhe personat me rrezik të lartë duhet të kenë përparësi në vaksinime.

Të fundit

Inovacioni, ekonomia kuantike dhe kapitalizmi deflacionist

Dr. Florjan Bombaj “Fati i pëshpërit luftëtarit: Një stuhi po vjen. Dhe luftëtari i kundër pëshpërit: Unë jam stuhia” (Leighton...

Megaoperacion në Itali, ekzekutohen dhjetëra ndalime ndaj anëtarëve të familjes Ndragheta

Policia italiane është duke zhvilluar një megaoperacion duke ndaluar anëtarë të familjes Ndragheta. Bëhet me dije se operacioni i quajtur ‘Golgotha’ është shtrirë në...

Artur Miler: Teatri forma më e jashtëzakonshme e të shkruarit

Përfaqësuesi më i rëndësishëm i realizmit psikologjik amerikan, u nda nga jeta në 10 shkurt 2005 Arthur Miller, ishte shkrimtar dhe dramaturg i njohur amerikan....

Kur inteligjenca artificiale dominon mbi inteligjencën natyrale

Gjatë gjithë shekullit XX, loja e shahut shërbeu si një pikë referimi për studiuesit e inteligjencës artificiale (AI), që si term u shfaq në...

Ngjarjet e datës 10 shkurt

1931 - New Delhi u bë kryeqytet i Indisë, dhe qendra administrative e distriktit NCT Delhi. 1996 - Super kompjuteri IBM Deep Blue mundi për...

Lajme të tjera

Web TV