553 vjetori i vdekjes së Gjergj Kastriotit Skënderbeut/ Rama e përkujton me video-mesazh

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Sot më 17 janar shënohet përvjetori i 553 i vdekjes së heroit kombëtar shqiptar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu.

Kryeministri Edi Rama ka përkujtuar përvjetorin e vdekjes së heroit duke publikuar një video nga Memoriali i Skënderbeut në Lezhë, me të cilën ka përshëndetur qytetarët duke iu uruar atyre një ditë të mbarë.

Memoriali është varri më madhështor i Gjergj Kastriotit Skënderbeut, i cili vdiq në 17 Janar të 1468-ës, dhe u varros në Lezhë, aty ku ai kishte themeluar “Besëlidhjen e Lezhës” në mars të 1444-ës.

Gjergj Kastrioti ishte djali më i vogël i Gjon Kastriotit dhe i princeshës Vojsava, fëmija i fundit midis 4 djemve dhe 5 vajzave. Ai më pas u mor peng si nizamë pas thyerjes së të atit nga Sulltan Murati më 1421 dhe u dërgua në oborrin e Sulltanit në Adrianopojë.

Vepra dhe figura e Skënderbeut kishte përmasa dhe rëndësi evropiane. Ai u vlerësua lart nga personalitetet e shquara evropiane të kohës. Këtë e dëshmon edhe fakti së për Skënderbeun është shkruar një literaturë e shumëllojshme, prej qindra vëllimesh, të botuara në shumë gjuhë, dhe në të katër anët e botës. Ndër autorët shqiptarë janë Marin Barleti, Fan Noli, Sabri Godo, Fatos Daci.

Të fundit

Restorantet në Evropë, ndër sektorët më të prekur nga pandemia

Sektori i shërbimeve, baret dhe restorantet janë goditur rëndë nga pandemia, ndonëse qeveritë po mundohen të planifikojnë një rihapje...

Arrestimi i gjyqtares dhe zyrtarëve në Gjykatën e Krujës/ Kim: SPAK po bën detyrën

Ambasadorja e SHBA, Yuri Kim ka reaguar për operacionin në Krujë. “Reforma në drejtësi nuk ka për të ndodhur, që SPAK nuk ka për të...

 Afërdita Dreshaj dedikim emocional për bashkëshortin, hokeistin çek/ Urim kaq emocionues

Këngëtarja dhe modelja shqiptare, Afërdita Dreshaj, prej më shumë se dy vitesh është e martuar me hokeistin çek, Jakub Kindl. Çifti së shpejti do bëhen...

Aksident në Kamëz/ Makina përplaset me pemën, dy të plagosur

Një aksident ka ndodhur sot në mesditë në Kamëz. Një automjet ka dalë jashtë rruge dhe është përplasur me një pemë duke përfunduar më...

Personi më i vjetër në Evropë i mbijeton infektimit me COVID-19

Njeriu më i moshuar i Evropës, murgesha franceze Lucile Randon (Motra Andre), i mbijetoi COVID-19-s dhe do të festojë 117 vjetorin e lindjes këtë...

Lajme të tjera

Web TV