Aleksej Navalnyn e arrestojnë pasi mbërrin në Moskë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kritiku i ashpër i Kremlinit dhe aktivisti politik Aleksej Navalny u arrestua, pasi u kthye në Rusi të dielën. Me vendimin për kthim ai sfidoi paralajmërimet e autoriteteve ruse.

Pas uljes në aeroportin Sheremetjevo të Moskës, Navalny tha se të gjitha akuzat kundër tij ishin të sajuara dhe se ai “nuk kishte frikë nga asgjë dhe kërkoi që të mos kini frikë nga asgjë”, sipas një video të publikuar nga TV rus Dozhd.

Ai më pas u drejtua për në kontrollin e pasaportave ku u ndalua nga policia.

Ndihmësit e tij publikojnë një video të konfrontimit, gjatë së cilës Navalny dëgjohet duke kërkuar që avokatit të tij t’i lejohet qasje tek ai.

Navalny u largua nga Berlini me një fluturim të linjës ajrore ruse Pobeda dhe ishte planifikuar të ulej në aeroportin Vnukovo të Moskës. Vetëm disa minuta para mbërritjes së tij, megjithatë, Pobeda tha që nyja ishte e mbyllur për aeroplanët që mbërrinin. Ekranet në Vnukovo e treguan më pas fluturimin që devijoi në aeroportin Sheremetjevo të Moskës.

Në Aeroportin Vnukovo në jugperëndim të Moskës, mbështetës të shumtë ishin mbledhur për të përshëndetur Aleksej Navalny. Policia ndërmori atje shumë arrestime.

Vetëm disa minuta para nisjes Navalny u kishte thënë reporterëve se ai është shumë i lumtur dhe shpresonte të kishte një fluturim të mirë për në Moskë. Ai tha se nuk mendonte se do të arrestohet pas mbërritjes në Moskë./dw

Të fundit

“Transformimi 37 mijë dollarësh”/ Kirurgu estetik shpjegon ndërhyrjet e Kylie Jenner

Kylie Jenner, më e reja dhe pa dyshim më e suksesshmja e familjes është tashmë bilionere falë biznesit të...

“Zemra ime është e plotë”, Emina Çunmulaj i dhuron shtëpinë familjes në nevojë

Emina Çunmulaj është një ndër modelet më të njohura, fama e së cilës i ka tejkaluar kufinjtë shqiptarë. Përveç kësaj, bukuroshja shquhet për filantropinë e...

Mjegulla e dendur “pushton” Lezhën dhe Kurbinin, vështirësi në lëvizjen e automjeteve

Qyteti i Lezhës është përfshirë mbrëmjen e sotme nga mjegull e dendur. Mësohet se mjegulla që ka mbuluar qytetin është krijuar në mënyrë të...

Sara e “Përputhen” sulmon Jasminën: S’jam si ty që përqafohesh në dhomat e zhveshjes

Ditën e sotme pas debatit të Jasminës që është shprehur e irrituar ndaj takimit të Andit dhe Sarës nuk kanë munguar akuzat. Jasmin është shprehur:...

“Mendova se ishte ndonjë raketë bërthamore”, meteori panikos qytetarët (Video)

Një top i madh i zjarrtë ka ndriçuar qiellin mbi Alberta të Kanadasë, duke i lënë të çuditur banorët. Megjithatë, ekspertët thonë se nuk ka...

Lajme të tjera

Web TV