EKSKLUZIVE/ Rrëfimi pa censurë i Mensur Shtyllës, ja si vidhja oksigjenin nga spitali, e bëra vetëm për humanizëm ndaj kavajasve

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Gazeta “Fjala” zbulon skemën e plotë të vjedhjes së bombolave të oksigjenimit nga ambientet e spitalit, ku Shtylla kishte zhdukur nga depot e spitalit, plot 24 bombola oksigjenimi me një vlerë totale prej mbi 8 milionë lekë të vjetra.

Mensur Shtylla, shefi i depos së oksigjenit në spitalin e Kavajës, i vidhte bombolat e oksigjenimit për pacientët e prekur nga virusi “COVID-19” dhe më pas ua shiste ato anëtarëve të familjarëve të personave të sëmurë.

Bombolat ishin blerë nga spitali nëpërmjet kompanisë “GTS” dhe se mungesa e gjendjes në depo, ka sjellë ngritjen e një inspektimi nga ana e drejtoreshës së spitalit Loredana Kapedani, e cila pasi ka konstatuar se në depo ndodheshin vetëm 6 bombola oksigjeni, ka vendosur që rastin t’ia referojë për hetime të mëtejshme, prokurorisë së Kavajës.

Gazeta “Fjala” zbulon ekskluzivisht rrëfimin para policisë të Mensur Shtyllës, i cili tregon se çfarë ka bërë me bombolat e oksigjenit. “…prej 16 muaj jam me punë si oksigjenist pranë spitalit të Kavajës, pasi kam patentën përkatëse për ushtrimin e kësaj detyre si oksigjenist. Duke qënë se jam nga qyteti i Kavajës, dhe kam njohje me banorë të kësaj zonë, më ka rastisur puna që të ndihmoj persona të ndryshëm me oksigjen, të cilët kishin të afërm të tyre të prekur nga virusi pandemik “COVID-19”. Unë jam mundur që të ndihmoj ato duke i furnizuar me bombola, absolutisht pa asnjë interes privat dhe material, por thjesht nga ana humane për t’iu ardhur në ndihmë këtyre familjarëve. Jam i vetëdijshëm se ky veprim i imi ka qënë paksa i nxituar, por unë e kam bërë pa interes material, madje të gjithë personat që kam ndihmuar e dëshmojnë këtë fakt. E gjitha ka qënë për t’i shërbyer qytetarëve të Kavajës dhe asgjë tjetër…”-ka treguar Mensur Shtylla.

Lexo edhe :  Balla takim me banorët në Elbasan: Qeveria po krijon kushtet që të rinjtë të ndërtojnë jetën në vendin e tyre

Ky i fundit ka shtuar në dëshminë e tij, se të afërm të personave të sëmurë shkonin në banesën e tij në Kavajë, dhe aty merrnin bombolat e oksigjenit. Ndërsa nga depoja e spitalit në drejtim të shtëpisë, Mensuri tregon se bombolat i transportonte me makinën e tij personale.

Bombolat e oksigjenit jeni gjetur në 7 banesa, ku vetëm në banesën e babait të Mensur Shtyllës, policia arriti të sekuestrojë në oborr plot 12 copë bombola oksigjeni, në pritje për tu shpërndarë tek klientët e radhës.

“Unë kisha një kopje të çelësit të depos ku qëndronin bombolat e oksigjenit dhe natën ose ditën arrija që të merrja bombolat dhe t’i transportoja me makinën time personale. “…kam qënë i vetëdijshëm se çfarë po bëja, por gjithçka e kam bërë për humanizëm. Në asnjë moment nuk e lija gjëndjen e depos pa bombola oksigjeni, në mënyrë që të rrezikoja jetën e pacientëve që ishin shtruar në spital…”-ka shtuar Mensur Shtylla.

Pritet që në ditët e nesërme Mensur Shtylla të dalë para gjykatës së Kavajës ku do të njihet me masën e sigurisë “Arrest në Burg”, pasi prokuroria ka ngritur kundër tij, akuzën e “Vjedhjes duke shpërdoruar detyrën”./Fjala.al

Të fundit

Franca kufizon vaksinën antiCovid të AstraZeneca-s për moshën mbi 65 vjeç

Autoriteti shëndetësor francez ka thënë se vaksina antiCOVID e AstraZeneca duhet t'u jepet vetëm njerëzve të moshës nën 65...

Shkuan për të arrestuar shfrytëzues fëmijësh, vriten dy agjentë të FBI dhe plagosen tre të tjerë

Byroja Federale Hetimeve, FBI, ka konfirmuar se dy agjentë saj u vranë dhe tre të tjerë u plagosën mëngjesin e së martës ndërsa zbatonin...

Shuma marramendëse që marrin konkurrentët e “Për’puthen” për një “giveaway”

Opinionisti i “Për’puthen Prime”, Meridian Camaj, është një nga personat që gjithmonë ka folur troç në lidhje me këtë reality show. Ai ka folur...

Financial Times: Ballkani hedh sytë nga Rusia dhe Kina për vaksina!

Ndërsa mllefi ka përfshirë Bashkimin Europian për vonesat lidhur me procesin e vaksinimit kundër koronavirusit, Serbia ka ecur shpejt dhe ka arritur shkallën më...

“U ndava nga burri”/ Befason gazetarja Erjona Rusi: Prej 6 muajsh jam në lidhje me Florin (Video)

Erjona Rusi dhe Flori Gjini, dy moderatorët e emisionit Shqipëria LIVE në Top Channel, kanë ‘tronditur’ sot ndjekësit e tyre me një deklaratë ‘bombë’. Përmes...

Lajme të tjera

Web TV