“Është vlerë kombëtare”, Piktori i njohur shtrohet në spital nga Covid, apeli i vajzës së tij

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Piktori i njohur Mustafa Arapi është shtruar në spitalin ‘Shefqet Ndroqi’ pasi ka rezultuar pozitiv me Covid-19. Lajmin e ka bërë të ditur vajza e tij përmes një postimi në rrjetet sociale duke bërë një apel për institucioneve që ti japin vëmendjen maksimale artistit.

Mesazhi i vajzës, Dorina Arapi:

Dje babi im, Mustafa Arapi, u shtrua në spitalin “Shefqet Ndroqi”. Për shkak të kovidit, i është prekur një pjesë e mushkërive.

Mustafa Arapi, babai im, është baba e bashkëshort i shkëlqyer, mik, njeri i nderuar, piktor i nivelit botëror, restaurator i shkëlqyer me një kontribut prej 40 vjetësh në fushën e restaurimit. Nga puna e tij restauruese, sot brezat e rinj dhe kultura shqiptare trashëgon dhe admiron Onufrin, Qipriotin, Çetirët, Zografët, banesa tradicionale, kisha, afreske, ikona e studimeve e plot të tjera. Pedagog, artist, studiues, pjesëmarrës i lëvizjeve të dhjetorit ’90, Mustafa Arapi meriton vëmendjen maksimale të shtetit, pavarësisht të gjitha shërbimeve që mjekët e infermierët po i ofrojnë. I falënderoj shumë mjekët, infermierët e gjithëkënd në spital që po i dedikohen pacientëve në këto momente të vështira!

Por i drejtohem Kryeministrit z. Edi Rama, Ministres së shëndetësisë znj. Ogerta Manastirliu, që shteti dhe institucionet të japin vëmendjen e duhur për babain tim dhe për këtë personalitet të kulturës shqiptare.

Unë e dua babain tim me jetën time, por ai është dhe një Vlerë për shtetin e kulturën shqiptare.

Ju faleminderit nga zemra gjithëkujt për ndihmën e vëmendjen!

Shpërndajeni këtë mesazh,… kush dëshiron.

Të fundit

Reshjet intensive/ ARRSH: Në rrugë ka rrëshqitje inertesh, reduktoni shpejtësinë

Përkeqësimi i motit dhe reshjet e dendura të shiut, kanë shkaktuar probleme në zona të ndryshme të vendit. Nëpërmjet...

Më mirë të mbash një maskë apo dy? Ja çfarë thonë ekspertët

Studiuesit e qeverisë amerikane zbuluan se dy maska ​​janë më të mira se një kundër ngadalësimit të përhapjes së koronavirusit. Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin...

Një tjetër mjek humb betejën me Covid-19 (EMRI)

Një tjetër mjek e ka humbur betejën me Covid-in. Bëhet fjalë për ish-drejtorin e Spitalit Psikiatrik Hyqmet Shqerra, i cili vdiq në moshën 82-vjeçare. Neuropsikiatri...

Bënë kërdinë/ 1.3 ton kokainë e cilësisë së lartë në kontenierë me mish të grirë

Policia italiane ka sekuestruar në Portin Gio Tauro 1.3 ton kokainë të pastër. Porti i ndodhur në zonën e Kalabrisë ka qenë kohët e fundit...

Lajme të tjera

Web TV