Publikohet kërkesa e Rugovës për hyrje në Shqipëri gjatë kohës së Enver Hoxhës

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ish-presidenti, Ibrahim Rugova kishte bërë kërkesë në prill të vitit 1980 për të hyrë në Shqipëri, ku kishte treguar se qëllimi i udhëtimit ishte për hulumtime shkencore.

Në kërkesën e bërë ai kishte shkruajtur se kishte vizituar Shqipërinë edhe më herët, konkretisht në vitin 1971 dhe në vitin 1974, shkruajnë mediat kosovare. Ndërsa, ai kishte treguar se nuk kishte ndonjë lidhje familjare në Shqipëri.

Kërkesa për vizë që Rugova kishte bërë ishte e datës 14 mars e vitit 1980.
Raportet e presidentit të ndjerë, Ibrahim Rugova, me Shqipërinë vitet e paraluftës shpeshherë kanë qenë temë debati.

Të fundit

Ashpërsimi i masave anti-Covid/ Paralajmëron zv.ministrja Tomini: Nuk është shtrëngimi i fundit që bëhet

Rritja e rasteve të reja të COVID-19 ka detyruar Komitetin Teknik të Ekspertëve që të ashpërsojë masat parandaluese. Ashpërsimi i...

Botërori i Klubeve, të enjten, dy duelet e fundit, spikat finalja e madhe Bajern Mynih-Tigres

Tigres sfidon Bajernin e Mynihut, Palmerias- El Ahli, dueli për vendin e 3-të dhe të 4-t. Botërori i Klubeve në futboll është një tjetër...

Prezantohet motori i ri i “Dukati”-t, optimizëm për mbrojtjen e titullit të konstruktorëve

Një e kuqe ëndrrash. Kështu është quajtur motori i ri ““Dukati”, që do të konkurrojë në Botërorin e 2021-shit në Moto GP. Do të...

Tenis, Uilliams dhe Gjokoviç, favorit të basteve për “Australian Open”, “mungon” Nadali

Serena Uilliams dhe Novak Gjokoviç janë më të favorizuar për të fituar trofeun në Turneun e Hapur të Tenisit (Australian Open 2021), sipas kompanive...

“Covid-19” ndryshon kalendarin e javës së 18-të, ndikohen dy takimet e mbrëmjes

Teuta-Skënderbeu, të premten dhe Vllaznia-Apolonia, të shtunën, dy takimet e ndikuara. Ndryshimi i orarit të ri për lëvizjen e qytetarëve në kuadër të masave...

Lajme të tjera

Web TV