U vaksinuan me dozën e Pfizer për Covid-19/ 13 izraelitë pësojnë paralizë në fytyrë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Të paktën 13 izraelitë kanë pësuar paralizë të fytyrës pasi morën dozën e parë të vaksinës së Pfizer për Covid-19. Rasti ndodh një muaj pasi Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave raportoi çështje të ngjashme, por shtoi se nuk ishin të lidhura me vaksinën.

Izraeli është përshëndetur për programin e tij të shpejtë dhe efikas të vaksinimit në masë, që ka vaksinuar 20 për qind të popullsisë së vendit që me nisjen e programit në fund të dhjetorit.

Për një numër të vogël izraelitësh, megjithatë, iniciativa ka sjellë disa frika të papritura shëndetësore. Të paktën 13 njerëz kanë raportuar paralizë të butë të fytyrës pas marrjes së dozës së Pfizer / Biontech, raportojnë mediat vendase, duke cituar Ministrinë e Shëndetësisë.

Po ashtu, thuhet duke shtuar se zyrtarët besojnë se numri i rasteve të tilla mund të jetë më i lartë.“Për të paktën 28 ​​orë kam ecur me të (paralizën e fytyrës),” i tha Ynet një person që pësoi efektin anësor. “Nuk mund të them se u zhdukur plotësisht më pas, por përveç kësaj nuk kisha dhimbje të tjera, përveç një dhimbje të vogël ku ishte injeksioni, por nuk kishte asgjë përtej kësaj.

Të fundit

Britania bën studim mbi efektivitetin e kombinimit të vaksinave kundër COVID-it

Në Britani ka nisur një studim për të parë se çfarë efekti kanë në imunitetin e njerëzve dozat e...

Bënë për spital pronarin e një servisi në Bulqizë, shpallen në kërkim dy vëllezërit

Dy vëllezër nga Bulqiza janë shpallur në kërkim nga policia, pasi kanë rrahur me sende të forta pronarin e një servisi. Si pasojë e goditjes...

Brenda vilës së diktatorit Hoxha/ Mjeku: “Shëndeti i shokut Enver ishte sekret shtetëror”

Në librin “Pacienti ynë i veçantë”, profesor Kamberi tregon se vendndodhja e mjekëve ishte në katin e dytë të vilës së vjetër të Enver...

Nis shërbimi për pajisje me pasaportë dhe kartë identiteti për shqiptarët në Gjermani

Në ambasadën e Shqipërisë në Berlin, filloi sot shërbimi për pajisje me pasaportë dhe kartë identiteti për shtetasit shqiptarë rezident në Gjermani. Në njoftimin për...

Grabitësit profesionistë zhvasin shtëpitë e ish-zyrtarëve ,ja si kryhen vjedhjet

Në dukje ai shfaqet si një klient normal. Hyn në supermarket. Përshëndet. Mandej drejtohet te sirtarët. Mbasi kontrollon disa produkte ushqimore çapitet drejt seksionit...

Lajme të tjera

Web TV