Këngëtarja e njohur shqiptare: Serbët më pushuan gjyshin nga puna, i kërkuan të ndryshonte historinë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Këngëtarja e njohur me origjinë shqiptare Dua Lipa ka dhënë një intervistë me revistën e famshme “Rolling Stone”. Këngëtarja ka përmendur dhe vendlindjen e saj Kosovën, ku ka treguar momentet e vështira që familja ka përjetuar gjatë luftës me Serbinë.

Ajo shprehet se gjyshi i saj i cili po shkruante një libër për gjithçka po ndodhte u pushua nga serbët sepse i kërkuan që të rishkruante historinë siç ata dëshironin.

“Gjyshi im nga ana e babait tim po shkruante libra për gjithçka që po ndodhte. Kur ndodhi okupimi, forcat serbe kërkuan që ai të rishkruajë historinë. Ai nuk pranoi dhe ai humbi punën e tij.

Kështu që është pjesë e asaj që unë jam dhe qëndroj pranë gjërave në të cilat besoj”, ka thënë Dua Lipa për “Rolling Stone”.

Revista gjithashtu ka dhënë informacione për gjyshin e Duas, historianit Seit Lipa i cili ka qenë edhe drejtor i Institutit të Historisë në Prishtinë.

Më tej këngëtarja ka treguar se pavarësisht faktit që familja e saj u shpërngul në Londër për t’i shpëtuar dhunës dhe ajo vetë lindi atje, që e vogël është rritur me idenë që Britania është vendi ku lindi, por rrënjët e veta kosovare u mban gjithmonë në zemër.

Të fundit

Vijojnë gjobat për politikanët, ndëshkohen me nga 50 mln lekë dy përfaqësues të PD-së (EMRAT)

Policia ka gjobitur me 5 milionë lekë secili, përfaqësuesit e Partisë Demokratike në Arapaj, Fatmir Muça dhe përfaqësues i...

“Harroja që s’do t’ju kisha gjithmonë”/Rozana Radi prek me fjalët për prindërit e ndjerë

Prindërit e Rozana Radit prej kohësh kanë ndërruar jetë. Këgëtarja e njohur i kujton shpesh me foto dhe postime tëndryshme në rrjetet sociale. Mbrëmjen e...

Probleme me kujtesën? Zbuloni një ilaç të thjeshtë dhe origjinal

Ndërsa është e vërtetë që kujtesa fillon të bjerë me kalimin e moshës, është gjithashtu e vërtetë që shpesh stresi dhe jeta e ngarkuar...

Shkelën masat anti-covid/ Gjobiten me 10 mln lekë 2 përfaqësuesit e PD në Durrës

Ndëshkohen me masë administrative 5.000.000 lekë secili, 2 përfaqësues të subjekteve politike në Manzë dhe Shkallnur, të cilët kanë organizuar aktivitete politike në kundërshtim...

FOTO/ “Jeton në shpellë”. Njihuni me Julin, konkurenti më i ri në “Përputhen”

Në emisionin Përputhen është futur një konkurent i ri, Juli. Ai i habiti të gjithë me prezantimin për veten, ku u shpreh se i...

Lajme të tjera

Web TV