Kujdes/ Kontrolloni gjuhën, nëse e keni kështu mund të jeni të infektuar me Covid

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Epidemiologu britanik, Tim Spector, ka paralajmëruar për një simptomë të re të koronavirusit, që deri tani nuk ka rënë në syrin e ekspertëve. Bëhet fjalë për “gjuhën Covid”, siç e ka përcaktuar ai.

“Nëse ke ndonjë simptomë të çuditshme ose edhe dhembje koke apo lodhje, qëndro në shtëpi”, tha Spector.

Eksperti e ka shoqëruar mesazhin e tij me një foto të një rasti “gjuhe Covid”, ku shihet një gjuhë e njollosur.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) thotë se simptomat më të zakonshme të Covid-19 janë temperatura, kolla e vazhdueshme, humbja e nuhatjes apo shijes, lodhja, dhembja e kokës dhe dhembja e fytit.

Por, tani, sipas ekspertëve britanikë, “gjuha Covid” po vihet re gjithmonë e më shpesh.

Të fundit

“Doja të bashkoja dy shtetet”/ Akrobatja nga Tirana shfaqet e jashtëzakonshme në -8 gradë për pavarësinë e Kosovës

Fiona Rushiti është akrobatja e guximshme nga Tirana. Ajo njihet për talentin e saj dhe performancat e aspak normale...

Makina ra në lumin Drino, kush janë dy elektricistët që humbën jetën tragjikisht në krye të detyrës (Foto)

Ismet Isaraj dhe Selfo Kallfa, ishin nisur për në për në fshatit 'Asim Zeneli' për të rregulluar një defekt, por rrugës makina ka rënë...

Greqia “shkundet” nga një tërmet i fuqishëm, ja zona që ndjeu më shumë lëkundje

Një tërmet me magnitudë 5.0 ballë ka goditur herët në mëngjesin e kësaj të mërkure, qytetin e vogël grek të Nafpaktos, që ndodhet në...

“Ma këpute shpirtin”/ Klea Huta humb njeriun e shtrenjtë: M’i thave sytë

Me një foto të publikuar pak minuta më parë, Klea Huta ka treguar se ka humbur një nga njerëzit më të dashur të familjes,...

Protesta në të gjithë Katalonjën kundër burgosjes së reperit Pablo Hasél

Katalonja u përfshi nga protesta të dhunshme mbrëmjen e së martës kundër burgosjes së reperit Pablo Hasél. Policia arrestoi 15 protestues në të gjithë...

Lajme të tjera

Web TV