‘Mbaj gruan afër, pa të je si shtëpia që të shembi tërmeti”, Rama batuta me qytetarë në Zall Herr

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kryeministri Edi Rama ishte këtë pasdite në Zall Herr të Tiranës, ku iu dorëzoi dy familjeve çelësat e shtëpive, të cilat janë rindërtuar, pasi u shembën nga tërmeti i 26 nëntorit 2019. Rama ishte i shoqëruar nga ministri i Rindërtimit, Arben Ahmetaj, dhe kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj.

Mes të tjerash, Rama tha se nga 10 023 familje që ishin në çadra në shkurt 2020 sot janë vetëm 865 familje, numri i të cilëve vijon të ulet çdo ditë, pasi po futen në banesat e tyre të reja. Rama tha se këto familje që janë ende në çadra marrin bonus qiraje, por zgjedhin të qëndrojnë pranë tokave të tyre të cilat i punojnë dhe kujdesen për gjënë e gjallë.

“Shkurtin e kaluar ishin në çadra 10.023 familje sot janë 865 dhe pakësohen javë pas jave – ashtu si mijëra të tjerë që presin të kthehen në apartamentet e reja edhe këto 865 familje marrin çdo muaj bonusin e qerasë, por kanë zgjedhur të qëndrojnë pranë truallit të shtëpisë së prishur në fshat, për arsye të punës me tokën, të kujdesit për gjënë e gjallë apo thjesht për zgjedhjen e tyre”, u shpreh kryeministri.

Kryeministri tha se është i lumtur që shtëpitë u rindërtuan me kushte edhe më të mira nga sa ishin më parë., ndërsa nuk kurseu batutat me familjarët që morën çelësat e shtëpive të reja.

 

 

“Kënaqësi që mundëm të krijonim kushte shumë më të mira nga sa ishin më parë për familjet e prekura nga tërmeti. Gëzim gruan mbaje mirë se pa të je si shtëpia që të shembi tërmeti. Ata që i marrin të gjitha për një ditë, i humbin të gjitha për një natë”, tha Rama gjatë bashkëbisedimit me qytetarët.

Të fundit

Militantët demokratë tentuan të ndalonin zgjedhjet/ Thirret në prokurori kreu i PD në Shkodër dhe disa anëtarë të Kryesisë

Kreu i PD në Shkodër Xhevdet Amuli dhe disa anëtarë të Kryesisë janë thirrur nga prokuroria në lidhje me...

Vaksina e parë që do të testohet tek fëmijët, zbulohet arsyeja e këtij vendimi

Universiteti i Oksfordit ka nisur për herë të parë studimin e vaksinës së saj kundër coronavirusit tek fëmijët. Sipas medieve të huaja, vaksina e zhvilluar...

Arrestohet pjesëtari i një grupi të strukturuar kriminal, me kokën ulur, momenti kur vihet në prangat e policisë

Policia e Korçës vijon punën për kapjen e personave të shpallur në kërkim. Gjatë një aksioni, uniformat blu kanë ndaluar dy persona me precedent...

Co*id-19 i merr jetën një tjetër mjeku, ndahet nga jeta pediatri i njohur 

Koronavirusi i merr jetën një tjetër mjeku shqiptar. Bëhet fjalë për mjekun Fatos Zaçe, i cili u nda nga jeta pas një lufte të...

Filmi “Mr & Mrs Smith” do të rikthehet! Por jo me Angelina Jolie dhe Brad Pitt

Filmi i vitit 2005 “Mr & Mrs Smith” është më i famshëm i Angelina Jolie dhe Brad Pitt, dhe ai që çoi në nisjen...

Lajme të tjera

Web TV