Mblidhet Rrjeti Antikorrupsion, Gjonaj: Duam rezultate të menjëhershme, pritshmëri të mëdha

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ministraj e Drejtësisë, Etilda Gjonaj mblodhi për herë të parë Rrjeti i Koordinatorëve Antikorrupsion, që përbëhet nga koordinatorët antikorrupsion të vendosur në 17 institucione dhe agjenci që merren me luftën kundër veprave të paligjshme. Gjonaj kërkoi rezultate të menjëhershme nga këto koordinator, ndërsa shtoi se ata nuk do të plotësojnë vetëm pritshmëritë e njerëzve por edhe të aktorëve ndërkombëtarë.

“Rrjeti antikorrupsion është një strukturë për të cilën kemi pritshmëri shumë të mëdha dhe këto pritshmëri duhet të realizohen nga ju, në bazë të rezultateve që sillni. Nuk është thjesht çështja që ju të jeni atje, dhe ne e kemi garantuar që kemi nga një koordinator për rrjetin anti-korrupsion për këto institucione, por ka të bëjë pikërisht me atë që ju do të sillni. Puna e këtij rrjeti duhet nxitur dhe promovuar fort me qëllim që qytetarët ta dinë ekzaktësisht që Rrjeti Antikorrupsion ka filluar funksionimin. Kjo ka shumë rëndësi pasi do të jenë qytetarët ata që do të sjellin denoncimet apo ankesat për korrupsionin apo shpërdorimin e detyrës, pasi shpeshherë është e vështirë edhe ndarja me thikë e këtyre dy elementëve. Nëse do të ketë sjellje, qasje që nuk i shkojnë përshtat koordinatorit antikorrupsion, unë do të marr vendimin që të largoj koordinatorin nga rrjeti. Nuk mundet që të vëmë në rrezik rrjetin për një koordinator që nuk do të arrijë të ushtrojë funksionin dhe të ketë sjellje apo qasje që nuk duhet të ketë një koordinator antikorrupsion. Dhe këtu besoj e merrni mesazhin që duhet”, tha Gjonaj.

Gjonaj siguroj koordinatorët për mbështetjen e saj dhe të Kryeministrit Rama.

“Në këtë rrugëtim për të mirën e qytetarëve të Shqipërisë ju nuk jeni vetëm, por keni të gjithë mbështetjen time, të Qeverisë dhe të Kryeministrit Rama, mos harroni se koha nuk pret dhe rezultatet e luftës kundër korrupsionit janë jetike për vendin. Më herët kujtojmë që Ministrja Gjonaj prezantoi risitë e Rrjetit Antikorrupsion, i cili është i përbërë nga koordinatorë antikorrupsion në 17 agjenci qendrore, përfshirë këtu edhe agjencitë e pronave, ato arsimore, shëndetësore, njëkohësisht tatimet dhe doganat. Këta koordinatorë do të jenë avokatët jo vetëm të qytetarëve, por patjetër edhe të biznesit, sidomos në rastet kur do të kenë denoncime apo indicie për çështje korruptive”, tha Gjonaj.

Lexo edhe :  Sot ditë zie në Kosovë, Rama: Përulje për efektivin që dha jetën në krye të detyrës

 

Të fundit

VIDEO/ Spektakël dhe magji në 35 minuta, Lautaro Martinez “fundos” Salernitanan

Lautaro Martinez bën “poker” në transfertën e Salernitanës dhe i jep tri pikët dhe kreun e Serie A skuadrës...

Çantat vjeshtë-dimër 2023, koha për të qenë të guximshme

Tendencat e çantave të kësaj vjeshte janë më pak të çuditshme, por ka gjasa që të shihen në rrugët e qyteteve më në zë...

Me foton nga fëmijëria, ja si e uroi Getinjo vëllain e tij Mozzik për ditëlindje

Reperi i njohur, Mozzik, festoi një ditë më parë ditëlindjen. Ai bëri 28 vjeç dhe këtë e tregoi vetë reperi përmes një postimi në...

“Njerëzit po vdesin kot”, Elon Musk krahason luftën në Ukrainë me Luftën e Parë Botërore

Elon Musk e ka krahasuar luftën e Rusisë në Ukrainë me Luftën e Parë Botërore, teksa thotë se “kaq shumë njerëz vdesin kot”. Miliarderi i kompanive Tesla and X,...

40 mijë banesa bosh në Tiranë, taksa nuk i “vret” pronarët

Në emisionin Money në Euronews Albania u shqyrtua rritja e çmimit të referencës për banesat, e cila do të çojë më pas dhe në...

Lajme të tjera

Web TV