Premtimi i 300 mijë vendeve të punës/ Rama: Janë 225 mijë shqiptarë më shumë që paguhen krahasur me 2013

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kryeministri Edi Rama ka deklaruar se në 7 vitet e qeverisjes së tij u shtuan 225 mijë vende të reja pune në Shqipëri.

Kreu i qeverisë teksa po fliste për premtimin për 300 mijë vende pune, sfidoi gazetarët që të kontrollojnë shifrat zyrtare.

“Kemi premtuar 300 mijë vende punë, dhe sot, duke ju referuar shifrave të regjistrit të punës në Shqipëri. Hapeni dhe shikojeni, ju që jeni ndërmjetësit mes palëve, politikës dhe qytetarëve. Hapeni dhe shikojeni dhe thuajuni njerëzve. Në 2013 ishte me 473 506 punonjës të regjistruar , në fund të 2019 ishte 698 235 punonjës të regjistruar.

Janë apo nuk janë 225 mijë shqiptarë më shumë që paguhen sipas vendit të punës së tyre”, deklaroi kryeministri Rama.

Ndërsa ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj deklaroi se ndërtimi i një sistemi dhe regjistrave, përmes së cilëve kryqëzohen të dhënat në kohë reale për bizneset dhe individët ka përmirësuar ndjeshëm të ardhurat në buxhetin e shtetit.

“Jemi në mesin e një procesi rindërtimi të një sistemi të rëndësishëm, çka ka sjellë më shumë të ardhura që realisht ekonomia shqiptare prodhon në buxhet”, deklaroi Denaj gjatë konferencës së përbashkët me kryeministrin Edi Rama me fokus ekonominë.

Ministrja Denaj analizoi disa nga treguesit fiskal.

“Të ardhurat nga tatim fitimi në buxhetin e shtetit llogariten në fund të vitit 2019, 142% më të larta krahasuar me vitin 2013. Kjo rritje u ndikua vetëm në masën 25% nga rritja e taksës nga 10% në 2013 në 15%”, tha ministrja.

Të fundit

A do të izolohet vendi pas shtimit të rasteve? Skënder Brataj zbulon përse nuk u mblodh Komiteti sot

Skënder Brataj, Kreu i Urgjencës Kombëtare i ftuar në Shqip Show nga Rudina Xhunga, tha se Komiteti Teknik i...

I dolën qoftet djegëse, klienti rreh me grushta shitësin (Video)

Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në qytetin Afyonkarahisar në Turqi. Një klient ka rrahur me grushta shitësin vetëm për shkak se qoftet ishin...

Çudia e radhës/ Bleu telefonin online, nuk do ta besoni çfarë i erdhi në kuti (Foto)

Një grua ka paguar 1,500 dollarë pasi kishte porositur celularin e fundit iPhone 12, por u shokua kur i erdhi porosia, sepse ishte vetëm...

Covid-19 i merr jetën mësuesit të shkollës 9-vjeçare (Emri+Foto)

Pas lajmit të hidhur për ndarjen nga jeta të drejtorit të shkollës 9-vjeçare në fshatin Karkanjoz të Beratit, një tjetër arsimtar është shuar nga...

U tha se nuk do të vinin, Ministria Shëndetësisë: Pas pak mbërrijnë në Rinas mbi 15 mijë dozat e vaksinës Pfizer

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se 15,210 dozat e vaksinave të kompanisë Pfizer do të mbërrijnë pas pak në Shqipëri. Fillimisht ministria njoftoi se ardhja...

Lajme të tjera

Web TV