Pse bëjmë thashetheme? Dëshira për tu marrë me llafe

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Përkundër mendimit të përgjithshëm se nuk duhet të bëjmë thashetheme sepse, përveç se është diçka e parëndësishme, vulgare dhe e zakonshme, është një veprim i dënueshëm moralisht, e vërteta është se, gjatë gjithë historisë, thashethemet kanë qenë praktikë që ka lejuar Qeniet njerëzore të krijojnë dhe strukturojnë marrëdhënie me të tjerët.

Sipas një prej teorive të origjinës së gjuhës, e gjitha filloi 70,000 vjet më parë, kur Homo sapiens fitoi kapacitete të reja gjuhësore me të cilat ata mund të ndanin informacione jo vetëm për botën, por për të tjerët e specieve të tyre.

Me kalimin e kohës, thashethemet i dhanë vendin njohurive të zakonshme, atë që të gjithë e dinë.

Thashethemet bëheshin për të kuptuar se cilët njerëz ishin të besueshëm dhe cilët nuk i lejuan ata të formonin dhe zgjeronin grupe në të cilat bashkëpunimi ishte më i afërt dhe më delikat.

Nuk mjafton që disa burra dhe gra të dinë vendndodhjen e luanëve dhe bizonëve. Për njerëzit e asokohe është më e rëndësishme të dihet se kush është në tufën e tyre, kush urrehet, kush fle me kë, kush është i sinqertë dhe kush mashtrues”.

Në Mesjetë, fshatarët përdornin thashetheme në procedurat gjyqësore, për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve private, luftërat për shfaqjen e pushtetit, akuzat nga Inkuizicioni i Shenjtë dhe konflikte të tjera me pasoja të publikut.

Të fundit

Greqia nuk gjen qetësi, tjetër tërmet i fuqishëm trondit shtetin helen

Greqia nuk po gjen qetësi nga tërmetet. Shqetësimi nuk ka fund për zonën e Elassona, Tyrnavos dhe qytetin e...

A ka pasur marrëdhënie intime me Andin? Melisa nuk heziton dhe përgjigjet troç

Edhe pas daljes nga Përputhen, Melisa vazhdon të mbetet një personazh shumë i komentuar në media dhe në rrjet. Së fundmi, ajo ka dhënë një...

“U marr nga 50, 100″/ Punonjëset e seksit në Durrës: Punojmë për të ushqyer familjen

Prostitucioni është një aktivitet i paligjshëm në Shqipëri. Megjithatë në rrugët e vendit tonë do të shikoni vajza të cilat dalin për të ushtruar...

I dërgoi foto nudo pastaj e kërcënoi/ Dalin detaje të tjera tronditëse për mësuesen që kreu se*s me nxënësin 15-vjeçar

Një mësuese e cila u burgos dje pasi kishte bërë seks me nxënësin e saj 15-vjeçar ishte ndarë nga ish partneri i saj pasi...

Komuniteti LGBT në Itali sulmon ashpër Zlatan Ibrahimoviç, kjo është arsyeja

Një zëdhënës i pjesës së organizuar politikisht të komunitetit italian LGBT akuzoi Zlatan Ibrahimoviç për homofobi pas performancës së tij në Sanremo. Suedezi ishte një...

Lajme të tjera

Web TV