Rritet numri i viktimave nga COVID-19 në Kosovë/ 294 raste të reja dhe 9 persona humbën jetën në 24 orët e fundit

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Në Kosovë gjatë 24 orët e fundit kanë rezultuar pozitiv me COVID-19 294 persona dhe kanë humbur jetën 9.

Në raport me ditën e djeshme situata epidemiologjike është përkeqësuar, pasi numri i infektimeve dhe ai i viktimave nga kroonavirusi është rritur. Dje janë shënuar 267 raste të reja pozitive dhe humbi jetën 1 person.

Numri total i pacientëve të cilët janë shëruar nga virusi fatal gjatë 24 orët e fundit është 281.

Sipas ISHPK-së rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 101 raste, Prizren 35 raste, Ferizaj 19 raste, Gjilan 15 raste, Podujevë 15 raste, Suharekë 13 raste, Klinë 11 raste, Pejë 11 raste, Lipjan 9 raste, Gjakovë 7 raste, Malishevë 7 raste, Rahovec 7 raste, Fushë-Kosovë 6 raste, Shtime 6 raste, Dragash 5 raste, Kamenicë 5 raste, Kaçanik 5 raste, Viti 5 raste, Drenas 3 raste, Mitrovicë 3 raste, Deçan 2 raste, Skenderaj 2 raste dhe me nga një rast komunat Junik dhe Vushtrri.

Rastet e vdekjes janë nga komunat: Prishtinë 2 raste (68, 67 vjeç), Drenas 1 rast (63 vjeç), Gjakovë 1 rast (66 vjeç), Kamenicë 1 rast (85 vjeç), Mitrovicë 1 rast (68 vjeç), Prizren 1 rast (59 vjeç), Suharekë 1 rast (61 vjeç), Vushtrri 1 rast (69 vjeç).

Numri total i infektimeve ka shkuar 56.412, ndërkohë që numri i viktimave është 1.420 në të gjithë vendin që nga fillimi i pandemisë, duke përfshirë edhe përditësimet e ditës së sotme.

Ministri i shëndetësisë Armend Zemaj disa ditë më parë dha lajmin shpresëdhënës, se Kosova bëri të mundur sigurimin e 500 mijë dozave të vaksinës anti-COVID se ajo do të jetë falas për të gjithë qytetarët.

Ndërkohë, kryeministri i vendit Avdullah Hoti ka siguruar se dozat e para të vaksinën do jenë në Kosovë në shkurt, duke shtuar se në plan do të synojë vaksinimin e 20 mijë vaksinave në ditë.

Lexo edhe :  Vdes ish-luftëtari i UÇK-së, i njohur si “Leopardi”

Tre ditë më parë qeveria kosovare ka aprovuar masa të reja anti-COVID të propozuara nga Ministria e Shëndetësisë.

Të fundit

Reshje dëbore dhe ulje temperaturash/ Parashikimi i motit për sot

Vendi ynë ditën e sotme do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash duke sjellë mot të kthjellët në...

Gjyqtarja Enkelejda Hoxha liroi të dënuarit me burg, vajza bën deklaratën e fortë: Mamaja është detyruar

Vajza e gjyqtares Enkelejda Hoxha ka deklaruar se mamaja e saj ka qenë e detyruar që të lironte të dënuarit. “Ka 16 vjet në Krujë,...

Edhe djalli mund të lexojë Biblën, por kjo nuk e bën djallin ëngjëll

Nga Lorenc Vangjeli Eshtë kaq tunduese dëshira për të hedhur gurë mbi doktor Edvin Priftin. Eshtë kaq e ngutshme dëshira për ta fshikulluar më thupra...

Vlorë/ I vihet flaka furgonit që bënte transport ndërkombëtar udhëtarësh, ja çfarë dyshohet

Një furgoni i është vënë flaka gajtë orëve të para të mëngjesit në Vlorë. Bëhet me dije se ngjarja ka ndodhur rreth orës 01:20, ku...

Rrezikohej votimi për 700 mijë shqiptarë, gati shtyrja e vlefshmërisë së ID-ve

 Nga Fernada Cenko Qeveria po bën gati draft vendimin për të shtyrë afatet e vlefshmërisë së kartave të identitetit. Kur na ndajnë 71 ditë nga...

Lajme të tjera

Web TV