Shkencëtarët: E dinim se virusi ishte vrasës, por na thanë të gënjejmë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Pas deklaratave të IPPR, ditën e sotme se Kina dhe OBSH mund të kishin parandaluar përhapjen e virusit në këtë shkallë, një tjetër skandal është bërë publik nga Daily Mail. Mjekët kinezë në Wuhan, aty ku është shfaqur për herë të parë virusi janë filmuar fshehurazi teksa pranojnë se e dinin se sa i rrezikshëm ishte COVID-19 por atyre iu ishte thënë që të gënjenin për këtë gjë.

Sipas Daily Mail, mjekët thanë se ishin në dijeni për vdekjet nga virusi që në dhjetor 2019, por vetëm në mes të janarit, Kina informoi OBSH-në për viktimën e parë.

Mjekët e dinin se virusi përhapej mes njerëzve, por spitaleve iu ishte thënë që të mos tregonin të vërtetën.

Këto dëshmi tronditëse do të transmetohen sonte në dokumentarin e rrjetit të njohur televiziv britanik, ITV. Dokumentari “Shpërthimi: virusi që tronditi botën” dhe vjen në kohën kur po shtohet presioni mbi Kinën për të treguar të vërtetën e origjinës së virusit dhe në vedn gjenden 13 ekspertë të OBSH, të cilët për javët në vijim do të hetojnë si është transmetuar virusi nga kafshët tek njerëzit.

Të fundit

Skandal në Berat/ Prej 1 jave qytetarët nuk kanë marrë përgjigjet e tamponëve

Testet e Covid-19,të kryera në qytetin e Beratit nuk kanë marrë asnjë përgjigje që prej dt.11 Shkurt. Burime të...

Plas sherri në Shkodër, i plagosuri qëllohet me qytën e pistoletës në fytyrë

Një konflikt ka ndodhur sot në qytetin e Shkodrës, në lagjen Parrucë, me pasojë plagosjen e një personi. Nga sherri ka mbetur i plagosur në...

Lidhje jashtë Përputhen? Atdheu kapet mat me bjonden sexy

Atdheu ka qenë ndër djemtë më të përfolur në "Përputhen". AI është quajtur si një ndër më simpatikët dhe tërhoqi më shumë vëmendje me...

Fyeu simbolet kombëtare të Shqipërisë, dënohet me 8.6 vite burg Mondi Kolila

Është dënuar me 8.6 vite burg kreu i Lëvizjes për Ringjalljen e Vorio Epirit, Mondi Kolila, për shkak se ka fyer simbolet kombëtare të...

Erion Veliaj: PD-LSI po na sjellin në Tiranë të diskredituarit e drejtësisë

Kryebashkiaku Erion Veliaj, drejtues politik i Partisë Socialiste në qarkun e Tiranës, në një takim me banorët e Njësisë 7, deklaroi se oferta e...

Lajme të tjera

Web TV