Teatri Kombëtar me shfaqje online për publikun

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Pandemia e Covid-19, ka “kushtëzuar” Teatrin Kombëtar që shfaqjet e saj ti transmetoj te publiku përmes platformës online në rrjetet sociale, për të qenë sa më afër publikut të tij artëdashës.

Kjo iniciativë është emërtuar “The show must go ON” dhe është e mundur të ndiqet vetëm online në kanalin zyrtar të “Teatrit kombëtar” në Facebook.

Ditën e premte më datën 22 janar në orën 18-00 publiku do të mund të ndjekë live në facebook projektin “Poezi dhe prozë nga autorë shqiptarë dhe të huaj”.

Ditën e shtunë më datë 23 janar ora 18-00 do të transmetohet vepra “Opera për 3 groshë. Ky projekt i vënë në skenë në vitin 2016 vjen e interpretuar nga disa prej emrave më të njohur të “TK” si Alfred Trebicka, Arben Derhemi, Olta Gixhari, Eva Alikaj Rajmonda Bulku, Erjona Kakeli etj. Vepra mban autorësinë e Vaclav Havel dhe është e shkruajtur në vitet 1970. Kjo vepër është vënë në skenë nga regjisori Mehmet Xhelili.

Kurse ditën e diel më datë 24 janar në orën 18-00 për publikun do të vij një tjetër sukses i repertorit të “TK” ndër vite. “Zonja e bujtinës” është vepër e cila është e shkruajtur në shek e XVIII nga autori Carlo Goldoni. Kjo vepër është vënë për herë të parë në skenë në Venecia në vitin 1752. Në skenën e “TK” vepra u vu në skenë në vitin 2008 me regji të Hervin Culit dhe në interpretimin e Eni Jani, Genci Fuga, i ndjeri Fatos Sela etj.


Të fundit

Rama poston foto nga kisha e “Shna Ndout”, kryqi me drita të bardha ndriçon Laçin

Kryeministri Edi Rama ka publikuar një foto nga kisha e “Shën Ndout”, ose siç njihet ndryshe kisha e Laçit. “E...

Aksident në Yzberisht, makina përplas 6 vjeçarin, dërgohet me urgjencë në spital

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në zonën e Yzberishtit në Tiranë. Një makinë e drejtuar nga 29 vjeçari M.Gj ka përplasur një fëmijë...

Luigi Soreca surprizohet nga 15 vjeçarja në Përmet, i merr mikrofonin dhe i thotë dy fjalë

Ambasadori i BE-së në Shqipëri, Luigi Soreca, ditën e sotme është surprizuar në vizitën e tij në qytetine  Përmetit. Gjatë fjalës së tij përpara...

Gazetari habitet nga makina që lëviz Agron Shehaj: Erdhi në studio jo me Range apo Mercedes, por zbriti nga një…

Gazetari Sokol Balla është surprizuar këtë pasdite nga makina me të cilën lëviz kandidati për kryetar i PD-së, Agron Shehaj. Në një shënim në rrjete...

“U arratis” në SHBA pas zgjedhjeve, Rudina Hajdari takohet me zyrtarin e lartë

Rudina Hajdari prej disa ditësh ndodhet në Amerikë, ku ka postuar foto në një nga kafet e New Yorkut. Ditën e sotme deputetja ka patur...

Lajme të tjera

Web TV