1 ditë nga ’21 Janari’, Taulant Balla tregon zhvillimin e rëndësishëm: Drejtësia e re duhet të marrë përgjegjësitë dhe të hetojë urdhëruesit

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Sekretari i Përgjithshëm i PS Taulant Balla, një ditë para “21 Janari”, ka treguar një zhvillim tëë rëndësishëm nga Prokuroria. Sipas tij, Prokuroria ka kërkuar hetime të mëtjeshme për vrasjen e dy protestuesve Aleks Nika dhe Hekuran Deda.

Balla thotë se ky hetim nuk duhet të fokusohet vetëm te ekzekutorët, por dhe të urdhëruesit, duke iu referuar ish-kryeministrit Berisha. “10 vite nga masakra e 21 Janarit, DREJTËSIA E RE duhet të marrë përgjegjësitë dhe të hetojë urdhëruesit”, shkruan socialisti.

“Jemi informuar se Prokuroria ka kërkuar hetime të mëtejshme në dosjen e vrasjes së protestuesve Aleks Nika dhe Hekuran Deda më 21 Janar 2011. Por ky hetim nuk mund të fokusohet vetëm tek ekzekutorët, pa marrë në hetim urdhëruesit.

Sali Berisha për 10 vite me rradhë rreh gjoksin se ai është urdhëruesi i plumbave mbi popullin protestues. Lulzim Basha si Ministër i Brendshëm zbatonte urdhërat e Sali Berishës nga tarraca e Kryeministrisë. Ai nuk mori asnjë përgjegjësi madje u gradua në detyrë nga Saliu pas 21 Janarit”, përmbyll ai.

Nesër, më 21 Janar 2021, bëhen 10 vite nga vrasja e 4 protestuesve Aleks Nika, Ziver Veizi, Hekuran Deda dhe Faik Myrtaj, para kryeministrisë, në protestën e thirrur nga Partia Socialiste.

Të fundit

“Shijoni këtë pamje të mrekullueshme” Yuri Kim ndan foton e Ambasadës Amerikane të mbuluar në dëborë

Ambasadorja Yuri Kim ka ndarë në ‘Twitter’ foton e rezidencës së SHBA-së në Tiranë e cila është e mbuluar...

Stuhia e dëborës dëmton rrjetin e shpërndarjes së energjisë, Balla ndjek nga afer punën e OSHEE në Elbasan

Reshjet e dëborës që kanë përfshirë pothuajse gjithë territorin e vendit kanë shkaktuar dëmtime të shumta edhe në rrjetin rrjetin e shpërnarjes së energjisë...

Shkroi “shes votën” në Facebook/ E riu e pëson keq, arrestohet nga policia

Reshjet e shumta të borës kanë shkaktuar vështirësi në qarkullim në disa zona të Kosovës. Në disa fshatra, banorët janë ankuar se e kanë pasur...

“Shën Valentin i rrallë”/ Rama publikon videon mahnitëse nga Tirana

Kryeministri Edi Rama e ka nisur ditën duke postuar një video mahnitëse nga Tirana e mbuluar me dëbora. Krahas videos së postuar, kryeministri shkruan se...

Zjarri përfshin qendrën e vaksinimit, evakuohen personat në radhë

Një qendër vaksinimi kundër koronavirusit në Surrey të Britanisë së Madhe është përfshirë nga zjarri duke detyruar personat që ishin në radhë, duke pritur...

Lajme të tjera

Web TV