Ndër të parët e vaksinuar në Shqipëri, Pipero flet për efektet anësore të vaksinës

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Mjeku infeksionist, Pëllumb Pipero, i cili ishte ndër të parët e vaksinuar në Shqipëri ndaj koronavirusit u bëri thirrje skeptikëve që të vaksinohen, pasi sipas tij, vaksina mund të shkaktojë vetëm efekte minimale anësore. Ai u shpreh se ka skeptikë edhe mes bluzave të bardha.

“Jam vaksinuar ndër të parët. U them qytetarëve sot se vaksinimi shënon fillimin e fundit të kësaj pandemie dhe është lajmi më i mirë që bota ka marrë në mes të kësaj pandemie. Së dyti, vaksinat janë shumë të sigurta, jo vetëm nga efikasiteti, por edhe nga efektet anësore që janë shumë minimale. Unë do t’i inkurajoja të gjithë, sipas radhës, të mos hezitojnë të vaksinohen.

Unë kam edhe kolegë mjekë që më pyesin nëse duhet ta bëjnë apo jo vaksinën. Ka me dhjetëra gazetarë që më pyesin. Shoh që ka ende skepticizëm midis nesh edhe pse mund të jenë në numër të kufizuar. Unë do t’i inkurajoja të gjithë të vaksinohen sipas planit të vaksinimit”, tha Pipero.

Sa i përket rasteve të vdekjeve të personave të vaksinuar në Norvegji, Pipero u shpreh: “Nuk ka vaksinë që të shkaktojë vdekjen pas 5, 10 apo 14 ditësh. Ato raste vdekjesh nuk kanë lidhje me vaksinën. Vaksina mund t’i japë efektet anësore vetëm në momentin e vaksinimit. Për këtë vaksinë ende nuk ka të dhëna për efektet anësore afatgjata”, tha Pipero.

Të fundit

Interi është fitues i derbit të Milanos, goli i Lautaro Martinez vulos sfidën

Stadiumi “San Siro” në “flakë” pak pasi kishte kaluar gjysmë ore lojë në derbin Inter – Milan. Zikaltrit fituan...

Diskutimi mes Geasy dhe Luana Vjollcës: Do hap shampanjë kur të martohesh ti

“Zemër Luana” me autorësi dhe moderim të Luana Vjollcës në Tv Klan ka qenë një mbrëmje e tej mbushur me surpriza! Të ftuarit e kësaj...

Zhdukja e bletëve, kërcënim serioz për ekosistemin

Bashkimi Evropian ka bërë të ditur se është në përgatitje e sipër të një plani që ka të bëjë me rritjen e monitorimit të...

“Je ulli pa kokrra”, zihen dy kunatat: Je hasmi numër një, më ke ftohur zemrën

Pjesa e dytë e “Shihemi në Gjyq”, rubrikës së “E diela shqiptare” në Tv Klan ka nisur me tone të ashpra mes Marias dhe...

Ish-kryeministri izraelit: Putini premtoi se nuk do ta vriste Zelensky-in

Ish-Kryeministri i Izraelit Naftali Bennet, i cili shërbeu për pak kohë si ndërmjetës në fillim të sulmit rus në Ukrainë, thotë se Presidenti Vladimir...

Lajme të tjera

Web TV