Organizatorët e “Tokio 2020”, “të palëkundur” për mbajtjen e Lojërave të shtyra

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Drejtori i Përgjithshëm i “Tokio 2020”, Toshiro Muto, ka thënë se ata nuk e kanë diskutuar në asnjë moment, mundësinë për të mos i zhvilluar Lojërat Olimpike. Por përsa i përket pranisë së tifozëve, ky vendim do të merret në muajt në vijim, gjithnjë duke parë vijimësinë e epidemisë. Kështu, organizatorët e Olimpiadës janë “të palëkundur” në mbajtjen e Lojërave të shtyra nga epidemia e virusit korona, por nuk përjashtojnë mundësinë e organizimit të tyre pa spektatorë, deklaroi Drejtori i Përgjithshëm i “Tokyo 2020”, Toshiro Muto.

Në një intervistë, dhënë për Agjencinë Franceze të Lajmeve (AFP), kur kanë mbetur edhe 6 muaj nga nisja e Lojërave Olimpike, Muto pranoi se njerëzit janë “të shqetësuar” ndërsa rastet e virusit rriten në të gjithë botën, përfshirë edhe Japoninë, ku Tokio është në gjendje të jashtëzakonshme. Por ai vazhdon të këmbëngulë, që Lojërat Olimpike janë ende të realizueshme, pa kërkuar që sportistët dhe tifozët të vaksinoheshin dhe se opinioni publik vazhdon të jetë i lëkundur për zhvillimin e këtyre Lojërave.

“Ne nuk jemi duke diskutuar anulimin, – i tha ai AFP-së. – Zhvillimi i Lojërave është politika jonë e palëkundur. Madje edhe në këtë moment të vështirë, ne nuk po diskutojmë asgjë tjetër përveç kësaj.” Sondazhet e zhvilluara në Japoni këtë muaj treguan se rreth 80 % e të anketuarve kundërshtojnë mbajtjen e Lojërave këtë vit, edhe pasi organizatorët kanë prezantuar një sërë masash anti-virus. Mbetet e pasigurt ideja nëse tifozët e huaj do të jenë në gjendje të marrin pjesë, apo nuk do të lejohen fare.

Kufijtë e Japonisë aktualisht janë të mbyllur për vizitorët e huaj, dhe pjesëmarrja në ngjarjet e brendshme është e kufizuar në 5,000 spektatorë ose me kapacitet 50 %. Muto tha se nuk do të ishte mirë nëse Lojërat Olimpike do të zhvilloheshin pa tifozë, por kjo mundësi nuk është se mund të përjashtohet. Në nëntor, presidenti i Komitetit Olimpik Ndërkombëtar Tomas Bah, tha se ai ishte “shumë, shumë i sigurt” që spektatorët do të lejohen.

Lexo edhe :  Formula 1, 386 milion dollarë humbje në 2020-ën, mësohet shifrat e sezonit

“Unë nuk e di se sa është e mundur, por në thelb, të mos kesh tifozë nuk është e dëshirueshme”, – tha Muto, duke shtuar se një vendim do të merret në muajt e ardhshëm. Ai pranoi që masat antivirus, të cilat ndalojnë brohoritjet e tifozëve, do t’i bëjnë Lojërat e Tokios krejt të veçanta nga çdo Olimpiadë e kaluar.

Të fundit

“Rita Ora më fiksoi pas sek*sit”/ Këngëtari pendohet për komentin: Në atë kohë kishin ndodhur shumë gjëra

Këngëtari i famshëm britanik James Arthur ka pranuar se është penduar për shkrimet në biografinë e tij në vitin...

Migrena?/ Shkencëtarët zbulojnë shkaqet, fitojnë 1.1 milion paundë

Katër shkencëtarë që zbuluan disa shkaqe që shkakton migrenën, kanë fituar çmimin më të madh për neuroshkencën në botë, 1.1 milion £. The Guardian shkruan se...

Festat e 7-8 marsit/ Policia paralajmëron mësuesit dhe gratë, të mos mblidhen për të festuar

Policia, këtë të premte i ka bërë thirrje mësuesve dhe grave, që në datat 7 dhe 8 mars, të menaxhojnë me kujdes festimet për...

Shqiptari shkëlqen në skenën e Sanremos, Ermal Meta ‘rrëmben’ zemrat e italianëve, kryeson i pari në listën e 26 artistëve 

Këngëtari i famshëm shqiptar, Ermal Meta, këtë vit ka marrë pjesë këtë vit në festivalin e madh të “Sanremos” në Itali. Këtë vit, ai po...

Lule, tullumbace e zarfe të bardhë me urime, Amarda Toska feston ditëlindjen, s’do ta besoni sa vjeç mbush moderatorja

Moderatorja Amarda Toska, e njohur ndryshe si Ami, ka festuar sot ditën e saj të lindjes. Ami ka marrë mesazhe urimi dhe dhurata të...

Lajme të tjera

Web TV