Rusia: Marrëdhëniet do të varen nga Biden dhe ekipi i tij

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, tha se Rusia do të përpiqet të krijojë “marrëdhënie të mira me Shtetet e Bashkuara”, porse kjo “do të varet nga Biden dhe ekipi i tij”. Peskov i bëri komentet në ditën kur Joe Biden u betua në postin e presidentit amerikan.

Edhe pse marrëdhëniet SHBA-Rusi mbetën të tensionuara gjatë mandatit të ish-presidentit Donald Trump, ky i fundit kishte marrëdhënie personale miqësore me presidentin rus, Vladimir Putin.

Trump rrallë e ka kritikuar Putinin për abuzim të të drejtave të njeriut ose për aktivitete “malinje”, të tilla si sulmet kibernetike dhe ndërhyrjet në zgjedhje.
Inteligjenca amerikane ia ka atribuar këto aktivitete Rusisë, por Trump ka thënë se këto krime mund të ishin kryer edhe nga shtete të tjera.

“Presim që administrata e re e SHBA-së të marrë një qasje më konstruktive në dialogun e saj me ne”, tha përmes një deklarate Ministria e Jashtme ruse./rel

Të fundit

Basha nuk e futi në listë, reagon Pollo: Mundësitë e ofruara…

Mbrëmë në mesnatë Partia Demokratike, ka dorëzuar listën e kandidatëve për deputetë për zgjedhjet e 25 prillit. Ndër emrat surprizë...

Kequshqyerja, doktoresha Daka ngre alarmin: Nënat duan të bien nga pesha dhe ndërkohë kanë në krah një fëmijë që ha patatina

Ndërkohë që e gjithë vëmendja është përkushtuar te Covid-19, botën e shqetëson edhe një tjetër problem, kequshqyerja. Sipas profesionistëve të shëndetit, kequshqyerja vijon të...

At Nikolla Marku i uron suksese Taulant Ballës: Gjithmonë keni mbështetjen tonë

Drejtuesi politik i Partisë Socialiste në Elbasan, Taulant Balla e ka nisur ditën me fjalët e mira që At Nikollë Marku i ka thënë...

Kaloi nga PS tek PD/ Kastriot Piroli ka qenë i arrestuar në 2015, PD e akuzonte në 2017 si subjekt dekriminalizimi

Partia Demokratike e ka vendosur dje të katërtin në listën e kandidatëve për deputetë të qarkut të Lezhës. Por Kastriot Piroli, tashmë demokrat, dikur...

Drogë ”made in Albania”/ Arrestohen 55 persona në Itali, 27 prej tyre shqiptarë

Një operacion ndërkombëtar është zhvilluar në tre shtete të Evropës, për trafikimin e lëndëve narkotike. Në pranga kanë rënë 52 burra dhe 3 gra, mes...

Lajme të tjera

Web TV