U shëruan nga Covid 19/ Cilat janë simptomat që mbeten tek pacientët

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Hulumtimi i paraqitur në konferencën ESCMID (Shoqata Evropiane e Mikrobiologjisë Klinike dhe Sëmundjeve Infektive) mbi sëmundjen Covid-19 tregon se lodhja kronike ndodh në më shumë se gjysmën e pacientëve që shërohen nga COVID-19, pavarësisht nga ashpërsia e infeksionit të tyre.

Gjithashtu edhe mjekët e familjes në Shqipëri, deklarojnë se shumica e atyre që kanë kaluar këtë infeksion, rikthehen tek mjeku me shqetësime të ndryshme, por lodhja dhe ankthi gjenden tek të gjithë.

“Kryesisht shprehin lodhje e cila vazhdon për disa kohë, gjendje ankthi. Në varësi të stadit që kanë kaluar sëmundjen kanë paraqitur infeksione të shpeshta urinare, probleme pulmonare. Ato duan kohën e tyre të rikuperimit, probleme kardiake apo dhe shqetësime të tjera”.

Minimalja 1 muaj është koha e rikuperimit pasi një person kalon koronavirusin, ndërsa moshat e mesme kanë problematika më të mëdha, që duan më shumë kohë të shëohen.

“Moshat që kanë pasur problematika më të zgjatura, varet në varësi të stadit që kanë kaluar virusin. Nëse kanë kaluar fazën e moderuar kryesisht 45-65 vjeç edhe pse mund të kenë pasur probleme shëndetësore, nuk i kanë trajtuar dhe Covid është bërë subjekt i shfaqjes së problemeve të tjera”.

 

Mjeket apelojnë që çdo person që kalon koronavirusin të vazhdojë me vitaminoterapinë, një dietë të mirë ushqimore, aktivitet fizik dhe të kujdesen për gjendjen emocionale duke shmangur stresin dhe ankthin.

Të fundit

“E bën gjakun më të trashë”/ Ky ushqim është i ndaluar për të prekurit me koronavirus

Mjeku rus, Philip Kuzmenko, konfirmoi se njerëzit e infektuar me koronavirus duhet të kufizojnë sasinë e ushqimeve të kripura...

“Po çlirohen gazra helmues”/ Marrin flakë lëndët toksike në Korçë, rrezikohen 10 familje

Një ndërtese e ish-Trikotazhit në Korçë ku mbaheshin të depozituara lëndë toksike ka marrë flakë duke çliruar gazra helmues çka ka alarmuar të gjithë...

Sherr mes të rinjve në Çorovodë/ Dy të plagosur rëndë nisen me helikopter drejt Tiranës, ngjarja ishte e paralajmëruar

Dy të rinj të moshave 20 dhe 22-vjeç të identifikuar si Albi Çela dhe Edrian Myftari janë plagosur me thikë nga një 33-vjeçar Xhoni...

E trishtë/ Covid-19 i merr jetën kolosit të këngës arbëreshe (Foto)

Ditën e sotme ka ndërruar jetë nga Covid-19 kolosi i poezisë dhe këngës arbëreshe, Zef Kakoca. Lajmi i trishtë është konfirmuar nga miqtë e tij...

Nëna dhe e motra e saj u vetëflijuan në mënyrë makabre, zbulohet ku ka nisur punë Blerta Josifi

Një ngjarje horror tronditi vendin dhjetë muaj më parë pasi në në katin e tretë të një pallati, nënë e bijë, Zhaneta dhe Anisa...

Lajme të tjera

Web TV