A i ka lyer duart me gjak Balli Kombëtar? Përgjigjet Artur Roshi

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Mit’hat Frashëri e ka pranuar vetë që disa nga të Ballit Kombëtar i kanë lyer duart me gjak. Këtë e përmendi edhe kryeministri Edi Rama në fjalimin e  tij te Kodrat e Liqenit artificial gjatë ceremonisë së varrimit të Mit’hat Frashërit. Po a e pranon këtë gjë vetë Balli Kombëtar? Artur Roshi, kryetar i Partisë Balli Kombëtar Demokrat thotë se nuk kanë  qenë anëtarë të partisë Balli Kombëtar por simpatizantë që nuk kishin shumë lidhje.

A i ka lyer duart me gjak në raste të veçanta Balli Kombëtar gjatë Luftës së Dytë Botërore?

-Absolutisht jo!

-E ka thënë Mit’hat Frashëri.

-Nuk ka një dokument që e vërteton këtë.

-E ka cituar dhe Edi Rama në fjalimin e tij te Kodrat e Liqenit.

-Mit’hat Frashëri ka thënë që njerëzit që kanë qenë të organizuar dhe që kanë drejtuar frymën politike të organizatës nuk ka asnjë që të ketë përlyer duart me gjak. Mundt ë kenë qenë segmente të tjera që mund të kenë qenë simpatizantë por jo në strukturat drejtuese.

-Ja ka future kot Mit’hati?

-Jo, jo. Mit’hati ka thënë: Njerëz që na simpatizojnë ne mund të kenë  lyer duart me gjak. Por edhe kjo mund të justifikohet sepse nuk janë ata shkaku, ata janë pasoja. Shkaku kanë qenë komunistët.

/Fjala.al/Ke.Ba

 

Të fundit

Gjykata lë në burg gjyqtaren Enkelejda Hoxha/ Avokati: E padrejtë, ka një fëmijë të sëmurë

GJKKO nuk e ka ndryshuar masën e sigurisë as për gjyqtaren e Krujës Enkeleida Hoxha, duke e lënë në...

Arrestohet mjeku Edvin Prifti

Gjykata ka dhënë masën e sigurisë “arrest me burg” për doktorin Evdin Prifti, të cilët jmnu gjetën 250 mijë euro dhe 16 milionë lekë...

Ngjarje e rëndë në Itali/ Aksidentohen 25 makina, dy të vdekur dhe disa të plagosur

Aksident masiv me dy të vdekur dhe disa të plagosur është regjistruar paraditen e kësaj të shtune në autostradën A32 Torino-Bardonecchia, Itali. Të paktën 25...

Reshjet e dëborës/ Manteli i bardhë mbulon vendin

Temperaturat janë ulur ndjeshëm ditën e sotme në të gjithë vendin, duke u regjistruar temperature nën zero gradë. Rreshjet e dëborës kanë zbardhur disa qytete,...

Mjeku izraelit zbulon ilaçin “magjik” ndaj Covid-19/ Ka shëruar 29 nga 30 pacientë brenda 3-5 ditëve

Vaksina shihet si mundësia e vetme për të shpëtuar nga pandemia COVID-19, por mjekët dhe shkencëtarët po përpiqen të zbulojnë edhe trajtime të tjera...

Lajme të tjera

Web TV