Artur Roshi, nxënësi rebel që kundërshtoi poemën “Epopeja e Ballit Kombëtar”

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Epopeja e Ballit Kombëtar është një poemë e publikuar për herë të parë në vitin 1944 me autor Shefqet Musaraj. Në të bëhet një propagandë kundër Ballit Kombëtar duke e denigruar si parti politike por edhe indivdët e saj të veçantë duke i sjellë si hajdutë pulash dhe bashkëpunëtorë  me pushtuesin . Nuk ka një shembull të dytë në historinë e letërsisë shqipe që një poemë e vetme të shkaktonte aq efekt kundër një partie politike dhe drejtuesit të saj Mit’hat Frashërit. Sot kryetari i partisë Balli Kombëtar Demokrat  Artur Roshi rrëfen historinë se  si u përball me këtë poemë për  herë të parë.

-Zoti Roshi, jam kurioz të di, kur në mësim zysha iu tregoi për Epopenë e Ballit Kombëtar, si reaguat?

-Diktatura denatyroi çdo fushë të jetës. Denatyroi ekonominë, denatyroi filozofinë, denatyroi çdo qelizë të jetës. Dhe nuk mund të linte pa denatyruar historinë e vendit mbi të cilën ajo mbante pushtetin.

-Ti vetë kur e dëgjove zyshën që do kishit këtë mësim, si reagove?

-Me një kundërshti.

-Në vetvete?

-Jo në vetvete absolutisht, e kam shprehur. Isha në shkollën fillore në fshatin Golem të Gjirokastrës. Më shumë mbaj mend reagimin e mësuesit te im atë sesa reagimin tim.

-Patët ndonjë problem më tej?

-Jo sepse aq mbeti ajo, në reagimin e një fëmije./Fjala.al/Ke.Ba 

 

 

Të fundit

Koronavirusi futet në SPAK dhe GJKKO/ Infektohet gjyqtarja dhe prokurori (EMRAT)

Koronavirusi ka shpërthyer edhe në SPAK dhe në GJKKO. Sipas informacioneve për mediat, është infektuar me koronavirus, gjyqtarja e Gjykatës...

Rindërtimi/ Veliaj vizitë në Zall-Herr: Kemi përfunduar mbi 100 shtëpi, tani nisim me lagjen dhe rrugën e re

Ali Veshti, nga fshati Qinam i Zall-Herrit, ka hyrë në shtëpinë e re, të rindërtuar pas tërmetit të 26 Nëntorit, i cili e la...

Zgjedhjet në Kosovë/ Meta: Populli i mori vetë fatet e vendit në dorë, shembull i demokracisë

Presidenti Ilir Meta ka përshëndetur pjesëmarrjen e lartë në votime në zgjedhjet e Kosovës, duke thënë se populli mori fatet e vendit në dorë...

E pazakontë në parlament/ Deputeti nuk pranon të marrë fjalën, drejtuesja e seancës i fik mikrofonin

Një debat jo i zakontë ka ndodhur ditën e sotme në Parlamentin e Shqipërisë mes drejtueses së seancës plenare Vasilika Hysi dhe deputetit Erion...

BE thirrje Kosovës pas zgjedhjeve: Të vazhdojë dialogu me Serbinë për të arritur një marrëveshje gjithëpërfshirëse

Bashkimi Evropian, në reagimet e para pas zgjedhjeve në Kosovë, ka bërë thirrje që autoritetet e reja që do të dalin nga këto zgjedhje...

Lajme të tjera

Web TV