Katër protestuesit e vrarë më 21 janar shpallen ‘Dëshmorë të Atdheut’/ Rama: Kjo ngjarje nxori në pah llumin e politikës dhe drejtësisë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Edi Rama ka pritur në kryeministri familjarët e viktimave të 21 janarit, në 10 vjetorin e vrasjeve në bulevard, që tronditen Shqipërinë.

4 viktimat  Aleks Nika, Ziver Veizi, Hekuran Deda dhe Faik Myrtaj janë shpallur Dëshmorë të Atdheut.

“Sot përkujtojmë dëshmorët e protestës paqësore të 21 janarit. Qeveria e republikës së Shqipërisë ka vendosur të japë titullin e lartë të dëshmorit të atdheut për të katërt dëshmorët e protestës paqësore të 21 janarit. Është dita për të bërë një reflektim pas këtij rrugëtimi 10 vjeçar në përpjekjen për të kuptuar bashkërisht se si ajo ngjarje tragjike dhe katër jetë të pafajshmë të humbura ka ndikuar historinë tonë të re në dy drejtime themelore. Nga njëra anë në drejtim të marrëdhënies së qeverisë me protestën dhe nga ana tjetër në drejtim të transformimit të drejtësisë. Përtej plagëve të pangushëllueshme që hapi në shpirtin e familjeve të 4 dëshmorëve nxori në pah llumin e politikës dhe drejtësisë”, tha Rama.

Të fundit

Zgjedhjet e 25-prillit/ KQZ regjistron 16 parti dhe një kandidat të pavarur

Zgjedhjet parlamentare të 25-prillit, KQZ regjistron 16 parti dhe një kandidat të pavarur.  Janë regjistruar për në zgjedhjet e...

Ndërron jetë ish-zëvendësrektorja e Universitetit të Tiranës

Ka ndërruar jetë dje Shpresa Zenelaj, ish-zëvendësrektorja e Universitetit të Tiranës dhe një nga pedagoget më të njohura të fakultetit Filologjik Shpresa Zenelaj. Ndonëse...

Pushime falas, ky rajon paguan që vizitorët të provojnë zonën

Një rajon i Francës Jugperëndimore po paguan që vizitorët të shkojnë dhe të provojnë zonën. Departamenti i Corrèze, i vendosur midis qyteteve Limoges dhe Toulouse,...

Rama uron Vetëvendosjen: Uroj që vullneti i popullit të mishërohet me qeveri të qëndrueshme

Kryeministri Edi Rama ka reaguar për zgjedhjet në Kosovë, duke opërshëndetur të gjitha partitë sidomos fituesen që është Vetëvendosja. Rama uron që në këtë kapitull...

Nga sherri me Baby G dhe fama në rep/ Kush është konkurrentja e re e Për’puthen?

Gjatë mbrëmjes së kaluar pjesë e emisionit "Për'puthen" u bashkua dhe një konkurrente e re, e cila tërhoqi vëmendjen e të gjithë djemve me...

Lajme të tjera

Web TV