Lajm i mirë për vendet e varfëra/ Presidenti Joe Biden tregon kur do të nisë shpërndarja e vaksinave anti-Covid

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden e ka nisur vrullshëm punën në krye të Shtëpisë së Bardhë.

Me të marrë drejtimin e saj, Biden ka dhënë një lajm të mirë për të gjithë vendet e varfëra. Biden ka kërkuar që SHBA t’i bashkohet skemës së COVAX-it për distribuimin e vaksinave kundër COVID-19 dhe në shtetet më të varfra.

Lajmin e ka bërë të ditur këshilltari shëndetësor i tij, Anthony Fauci, duke e konfirmuar vazhdimin e angazhimit amerikan në Organizatën Botërore të Shëndetësisë, pas vendimit të presidentit të mëparshëm, Donald Trump, për ngrirjen e fondeve kësaj organizate.

Sipas tij, pakot e para me vaksina pritet që të mbërrijnë në vendet e varfra duke nisur nga muaji shkurt.

Fauci i ka kërkuar OBSH-së transparencë të plotë në lidhje me misionin e saj për hetimin e origjinës së pandemisë në Ëuhan, me qëllim që në të ardhmen shëndetësia të jetë më e përgatitur për viruset e panjohura.

Të fundit

Endri Çelaj: Sakrifikoj gjithçka për futbollin! Fanella kuqezi, speciale

Endri Çelaj, futbollisti i talentuar shqiptar pa mbushur ende të 18-tat është transferuar nga klubi francez i Paris Saint-German...

Humbje e thellë në zgjedhje/ Jep dorëheqjen Isa Mustafa

Isa Mustafa e ka dorëzuar dorëheqjen para strukturave të partisë pak minuta më parë, merr vesh Gazeta Express nga burime brenda kryesisë së LDK-së,...

Xhaçka uron Albin Kurtin: Shqipëria do të jetë avokate e pakompromis e interesave të vëllezërve tanë kosovarë

Pas Taulant Ballës, ishte radha e ministres së Jashtme, Olta Xhaçkës, për të përshëndetur fitoren e kreut të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, në zgjedhjet...

Tanzani, qeveria që trajton Covid me xhenxhefil në vend të vaksinave

Pa ilaçe ose vaksina, qeveria e Tanzanisë propozon ilaçe natyrore të bazuara në bimë kundër covidit dhe kjo vetëm sepse sipas saj virusi është...

U arrestua nga SPAK, rrëfehet babai i Enkeleida Hoxhës: Prokurori e mashtroi dhe e la shtatzënë, vajza nuk e njeh të atin, ku do...

Babai i gjyqtares së arrestuar për korrupsion Enkeleida Hoxha ka bërë një rrëfim për jetën e vajzës së tij. Në një intervistë për News 24,...

Lajme të tjera

Web TV