Sali Berisha kujton 21 janarin: Garda veproi sipas ligjit, arsyeja përse qëlluan…

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ish-kryeministri Sali Berisha ka treguar versionin e tij të ngjarjes së 21 janarit 2011, ku pas protestave të dhunshme para Kryeministrisë mbetën të vrarë 4 qytetarë.

I ftuar në një intervistë për ‘SyriTv’, Berisha është shprehur se garda veproi sipas ligjit duke qëlluar protestuesit pasi ata sollën zjarrë te dera e zyrës së tij.

“Qëllimi i atyre protestuesve ishte të pushtonin kryeministrinë dhe kjo që them unë nuk është fantazi. Ata hapën derën e kryeministrisë me një makinë me forcë që dihet se kush e solli. Garda, siç është e ditur, nuk ka mjet mbrojtës tjetër, nuk ka shkop, nuk ka gaz, nuk ka spraj. Mjeti i vetëm mbrojtës i tyre kudo në botë është arma.

A qëlluan gardistët në kushtet ligjore apo jo, kjo është një çështje që është hetuar nga ekipi i Ina Ramës. Vetëm një gjë do ju kujtoj, është Sali Berisha që ka kërkuar hetim ndërkombëtar të ngjarjes. E kam kërkuar publikisht. U kam kërkuar përfaqësuesve të BE dhe SHBA që të hetohet paanësisht ngjarja.

Njeriu që ka kundërshtuar hetimin në mënyrë të prerë dhe kategorike përmes Ina Ramës, ka qenë Edi Rama. Partnerët më kanë thënë se nuk pranon prokuroria, pra nuk e pranon Edi Rama hetimin ndërkombëtar,” tha Berisha.

I pyetur nëse ka dhënë urdhër për gardën, Berisha përsëriti sërish se garda vepron sipas ligjeve.

Është qëlluar qindra herë në ajër në pisha. Janë bërë rikosheta. Në zyrën time, por edhe në zyrat një kat më lart janë plumbat. Garda vepron sipas ligjeve dhe ai ligj nuk është miratuar nga mazhoranca ime.

Përpjekja apo grushti i shtetit ishte një akt tronditës jo vetëm për Shqipërinë, por edhe për NATO-n dhe më gjerë. Këtu erdhën me urgjencë zyrtarë të nivelit të lartë të SHBA dhe BE, të OSBE dhe institucioneve të tjera. Nuk i dorëzova jo për hetim, por Edi Rama bëri një deklaratë me kërcënime ndaj gardës. Pasi asgjësoi zinxhirin e gardës me arrestime, po bënte gati të sulmonte sërish,” tha Berisha.

Të fundit

Trajneri gjerman i Vllaznisë, Brdariç: Apolonia, shansi për kthimin tek fitorja

Trajneri gjerman i Vllaznisë pohon ecurinë e dobët, kërkon reflektim ndaj fierakëve. Vllaznia përballet të shtunën me Apoloninë, duke...

“FA Cup” hedh shortin e çerekfinaleve, spikat Everton-Man. Siti dhe Leister Siti-Man. Junajtid

Spikatin çiftet Everton-Mançester Siti dhe Leister Siti-Mançester Junajtid. Veprimtaria e dytë më e rëndësishme e futbollit anglez, por edhe veprimtaria më e vjetër futbollistike...

Trajneri Flik: Një vit i paharruar për Bajernin e Mynihut, por të hënën kthehemi në normalitet

Trajneri i gjigandes gjermane flet pas triumfit në Botërorin e Klubeve në Katar. Bajerni i Mynihut ka mposhtur me një gol të vetëm meksikanët...

Shën Valentini po afron/ Këto janë 6 pozicionet ideale të seksit për një natë të zjarrtë

Dita e Shën Valentinit është si një ditë ku njerëzit ndihen si në ‘presion’ që të duken si të dashuruar verbërisht. Por, duke qenë...

Kupa e Spanjës, mbyllet në barazim në Bilbao dueli tjetër i gjysmëfinales

Takimet e para të gjysmëfinaleve, Atletik-Levante 1-1, takimi erdhi direkt në RTSH Sport. Një tjetër ekskluzivitet madhor i Rrjetit të Radio-Televizionit Shqiptar është edhe...

Lajme të tjera

Web TV