Shisnin foshnjat 5 mijë euro , arrestohen mjekët që mashtonin nënat : “Bebi juaj ka vdekur ”

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Anëtarët e një sindikate e konsideruar “korrje foshnjash” dhe trafikim të fëmijëve janë arrestuar në Gana.

Këto arrestime vijnë pas një operacioni të ashpër ku dy foshnje iu shitën hetuesve për rreth 5,000 dollarë, më saktë 4800 dollarë secili. Dy djemtë e shpëtuar tani janë nën kujdesin e autoriteteve.

11 të dyshuarit përfshijnë dy mjekë, katër infermierë, dy nëna, dy oficerë të mirëqenies sociale dhe një mami.

Ata dyshohet se po operonin në objektet shëndetësore në kryeqytetin Akra dhe qytetin fqinj të Temas. Autoritetet besojnë se disa prej nënave mund t’u jetë thënë se foshnjat e tyre kishin vdekur pas lindjes.

Ata thonë se të tjerët që nuk ishin në gjendje të kujdesen për të sapolindurit e tyre, mund të jenë inkurajuar t’i shesin ato.

Thomas Naadi i BBC-së në Akra thotë se çështja ka qenë një befasi për shumë persona në Gana, ku bisedat për “korrje foshnjash” nuk janë të reja, por deri më tani nuk kishte pasur prova të praktikës së shitjes së tyre.

Të fundit

Rama flet për skenarin e radhës dhe mbërritjen e 7020 vaksinave: Masat kufizuese do të jenë në fuqi deri..

Kryeministri Edi Rama me një postim në rrjetet sociale risjell në vëmendje atë që tha më herët ministrja e...

Moti i keq dhe pandemia/ Balla: Basha nga vila e tij telefononte se kishte ngelur në rrugë! Na rrofshin votat nëse s’mbrojmë qytetarët

Kreu i Grupit Parlamentar të PS Taulant Balla u është përgjigjur akuzave të bëra nga opozita lidhur me situatën e krijuar prej motit të...

U arrestua për korrupsion/ Gjyqtarja Enkeleida Hoxha shoqërohet në Prokurori për t’u marrë në pyetje

Prokuroria do të marrë në pyetje gjyqtaren e Krujës Enkeleida Hoxha. Gazetarja Klodiana Lala raportoi për “BalkanWeb” se Hoxha është shoqëruar mesditën e sotme...

A janë vërtetë të zgjuar psikopatët?

Kur njerëzit mendojnë për një psikopat, ata mund, në mënyrë të arsyeshme, të mendojnë për dikë që është potencialisht shumë i rrezikshëm, apo edhe...

Vajza pastron varret prej tetë vitesh/ “Kam gjetur pasionin tim të jetës”

Tj Kleeman dhe familja e saj u transferuan në një shtëpi që ishte afër më shumë se 3,500 varreve në Tëeed Heads, në veri-lindje...

Lajme të tjera

Web TV