Varianti i ri i koronavirusit, Oxford nis punën për vaksinën e re

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Shkencëtarët nga Universiteti i Oxfordit po përgatiten të prodhojnë versione të tjera të vaksinës sa më shpejt të jetë e mundur, të cilat do të jenë në gjendje të luftojnë llojet edhe më infektuese të virusit.

Ekipi që qëndron pas vaksinës nga Oxford dhe AstraZeneca po kryen studime për të përshtatur teknologjinë rreth prodhimit të versioneve të reja të vaksinës.

Universitetit tha se Oxford ishte duke monitoruar nga afër ndikimin e llojeve të reja të koronavirusit të zbuluar në Britani të Madhe, Afrikën e Jugut dhe Brazil dhe po vlerësonte proceset e nevojshme për të përshtatur vaksinat sa më shpejt të jetë e mundur për të luftuar mutacionet e Covid-19.

Vaksina e Oxfordit synon të njëjtën proteinë, duke rritur shpresën se edhe ajo do të jetë në gjendje të shkaktojë një përgjigje imune tek njerëzit dhe të jetë e aftë të neutralizojë mutacionet e variantit të ri.

Të fundit

“Plas” arma në Durrës, breshëri plumbash në mes të ditës

Një plagosje e dyfishtë ka ndodhur këtë mesditë në Durrës, ku dy persona janë dërguar me urgjencë në spital. ‘BalkanWeb’...

Laporta zgjidhet President i Barcelonës dhe bën deklaratën e fortë për Leo Messin

Joan Laporta është zgjedhur president i ri i Barcelonës, pas fitores bindëse në zgjedhjet presidenciale të 7 marsit në klubin katalonas. Laporta mposhti dy kundërshtarët...

8 Marsi, Balla: PS, rol të pakrahasueshëm në forcimin e barazisë gjinore në përfaqësimin politik

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla ka uruar të gjithë nënat dhe motrat me rastin e 8 marsit, Ditës Ndërkombëtare të...

8 marsi/ Ministrja Evis Kushi: Inkurajoj fort çdo grua e vajzë të mbrojë të drejtat e tyre

Në ditën ndërkombëtare të gruas, ministrja e arsimit Evis Kushi është bërë pjesë në një video ndërgjegjësuese në kuadër të fushatës “hapi udhë vajzave”. Mesazhi...

“Hasëm me gjithë estradën prej teje” MatoLale i kundërpërgjigjet Noizy-t (Foto)

Një ditë më parë, MatoLale publikoi projektin më të ri që ishte një diss i hapur ndaj Noizy-t. Në këngë ai shprehej se pranonte...

Lajme të tjera

Web TV