Fotot e rralla nga Lufta e Parë botërore: Kur luftanijet e fuqive të mëdha mbërrinin në portin e Durrësit, për të evakuuar Esat Pashë Toptanin

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Publikohen disa foto të rralla që i përkasin periudhës së Luftës së Parë Botërore, (në vitet 1914 – 1917), të cilat na paraqesin disa imazhe të panjohura të luftanijeve dhe kryqëzorëve të disa prej fuqive të mëdha të shteteve europiane që asokohe u afruan në Portin e Durrësit, si: Luftanija britanike ‘HMS, Defense’, luftanija franceze, ‘Edgar Kuinet’, luftanija gjermane, ‘Breslau’, luftanija italiane,’ Beghazi’, luftanija ruse, ‘Teretz’, që erdhën aty në vitin 1914.

Imazhet e panjohura të luftanijes hollandeze, ku disa marinarë që gjenden në bordin e saj, janë duke vizatuar shqiponjën ‘mbi flamurin e Principatës shqiptare’! Si dhe luftanija italiane që erdhi në brigjet e Portit të Durrësit në vitin 1916, për të marrë dhe evakuar Esat Pashë Toptanin, së bashku me trupat serbe që e shoqëronin atë…!/Memorie.al

Të fundit

COVAX publikon planin e shpërndarjes së vaksinës/ Shqipëria merr 141 mijë e 600 doza të AstraZeneca

COVAX ka publikuar zyrtarisht planin paraprak të shpërndarjes së vaksinave AstraZeneca dhe Pfizer, që kapin në total 1.2 milion...

Çnjerëzore/ Prodhonin dhe shisnin vaksina të rreme kundër koronavirusit

Policia kineze ka shkatërruar grupin kriminal prej 80 anëtarësh që prodhonin dhe shisnin vaksina të rreme kundër koronavirusit. Sipas mediat kineze, grupi që udhëhiqej nga...

Covid-19 nuk kursehet/ Tetë fëmijë të prekur, më i vogli 5 muajsh

Ditët e fundit në vendin tonë janë shënuar numra të lartë të të prekurve nga koronnavirusi. Si duket Covid-19 nuk ka kursyer as fëmijët. Bëhet...

Një tjetër investim në infrastrukturë/ Qeveria firmos kontratën për ndërtimin e hekurudhës së re Tiranë-Durrës

Kryeministri Edi Rama dhe ministrja e Infastrukturës, Belinda Balluku, japin lajmin se kanë firmosur kontratën për ndërtimin e hekurudhës së re Tiranë – Durrës. Mesazhi...

E dhimbshme/ Covid-19 i merr jetën veteranit hero të pandemisë

Thomas Moore, “Kapiten Tomi” për tërë britanikët, një veteran 100-vjeçar i Luftës së Dytë Botërore, i cili u bë një simbol i betejës kundër...

Lajme të tjera

Web TV