“Nuk lejojmë Greqinë e madhe”/ Turqia kundër zgjerimit të kufirit me 12 milje në Detin Jon

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ministria e Jashtme turke lëshoi ​​një deklaratë me rastin e shtrirjes së ujërave territoriale greke në 12 milje detare në Detin Jon dhe theksoi se ky veprim “përfundon në jug të Peloponezit dhe nuk prek aspak Egjeun”.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme turke, Hami Aksoy iu referua kundërshtimeve të Ankarasë për zgjerimin e ujërave territoriale në Egje.

“Vendi ynë ka të drejta dhe interesa jetësore në Detin Egje gjysmë të mbyllur, ku mbizotërojnë kushte të veçanta gjeografike.

Ne jemi të vetëdijshëm për pozicionin që zgjerimi i ujërave territorialë këtu nuk duhet të jetë i njëanshëm. Nuk ka asnjë ndryshim në qëndrimin tonë”, theksoi ai.

Deklaratat e përfaqësuesit turk vijnë vetëm disa ditë para rifillimit të kontakteve kërkimore midis Greqisë dhe Turqisë, të hënën e ardhshme.

Të fundit

Rrëfimi i malësorit homoseksual që dashuroi shokun e ngushtë: Do më vrasë gjyshja po s’patëm fëmijë

Nick Nikic, avokati shqiptar i lindur në New York ka pasion gatimet shqiptare. Ai tregoi se ushqimi i preferuar tradicional...

E shokuar dhe në lot, momenti kur bashkëshortja sheh gazetarin e ekzekutuar (Video)

Një ngjarje e rëndë është shënuar sot në Athinë, në Greqi, pasi një gazetar i kronikës së zezë është ekzekutuar nga dy persona ende...

Vdes nga mbidoza reperi i famshëm amerikan

Humb jetën për shkak të mbidozës nga droga reperi i famshëm amerikan, DMX, emri i vërtetë i të cilit është Earl Simmons. Lajmin e trishtë...

Arrestohet zyrtari i lartë, kapet me 800.000 euro drogë

Një zyrtar i lartë i Policisë në Maqedoninë e Veriut, është vënë në pranga pasi është kapur me një sasi të madhe droge. Sipas...

Balla në Librazhd: Zgjedhjet e 25 prillit do të vendosin për drejtimin që do të marrë Shqipëria në 10 vitet e ardhshme

Drejtuesi politik i Partisë Socialiste, për Qarkun e Elbasanit, Taulant Balla zhvilloi një takim me banorët e qytetit të Librazhdit. Teksa u ndal tek dy...

Lajme të tjera

Web TV