Konsumi, investimet e shërbimet/ Ministria e Financave jep lajmin e mirë: Rimëkëmbja e ekonomisë me 5.5%

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një lajm i mirë vjen për ekonominë shqiptare. Këtë vit, sipas një raporti të Ministrisë së Financave, ajo pritet të rimëkëmbet me 5.5%, pas një rënie në vitin që lamë pas si pasojë e pandemisë me 4.4%.  Ndikim pozitiv sipas raportit të Kuadrit Makroekonomik dhe Fiskal 2022-2024, thuhet se do të ketë konsumi dhe investimet

“Gjatë periudhës afatmesme rritja pritet të gjenerohet kryesisht nga kërkesa e brendshme, si konsumi ashtu edhe investimet. Ndërkohë, kërkesa e huaj neto (eksport–import) pritet të ketë një efekt pothuajse neutral”, thuhet në dokument.

Konsumi që në vitin 2020 ra më shumë se 3.4%, për 2021  do të ketë rol të rëndësishëm në rikuperimin e ekonomisë pasi pritet të rritet me 3% dhe do të nxitet nga besimi ikonsumatorit, si dhe nga përmirësimet në tregun e punës.

Nga ana tjetër gjenerimi i vendeve të reja të punës dhe stabilizimi i tregut pritet të sjellë edhe rritje të pagave për qytetarët, dhe të ndikuar nga ky fakt ata do të rrisin edhe konsumin.

Kurse sa i takon investimeve ato do të ndikohen nga shfrytëzimi më i madh i kapaciteteve ekzistuese të prodhimit. Njëkohësisht edhe përmirësimi i kushteve financiare, lehtësimi i standardeve të huadhënies priten të jenë një faktor i rëndësishëm nxitës për investimeve private në afatin e mesëm.

Përsa i takon sektorëve ndikimin më të madh pozitiv do të ketë turizmi i cili vitin e kaluar ka pasur rënien më të fortë, si pasojë e masave kufizuese të ndërmarra për të frenuar përhapjen e pandemisë.


Të fundit

Manchester City mposht Arsenalin dhe kalon në raundin tjetër të FA Cup

Goli i Nathan Ake vendosi sfidën Manchester City-Arsenal. Dueli i raundit të 1/16-ve në FA Cup, u mbyll 1-0...

Besnikë dhe të qëndrueshëm, me këto shenja do të keni një marrëdhënie perfekte

Personat që i përkasin shenjave të mëposhtme njihen si të qëndrueshëm dhe besnikë. Demi Askush nuk e vlerëson partnerin e tij më shumë se sa një...

Largimi i shqiptarëve, eksperti i punësimit tregon ‘çelësin’: Frenimi i emigracionit..

Në kushtet e largimit të fuqisë punëtore nga vendi, eksperti për çështjet e punësimit Erald Pashai, sugjeron rritjen e pagës mesatare në 850 euro...

Rrëfehet ish-e dashura e McGonigal: I gjeta në shtëpi çantë me para më tha se…

Charles McGonigal kishte një lidhje jashtë martesore, pa e ditur se ky raport do i kushtonte shumë! Duket se qenë Allison Guerriero, e dashura e...

Peleshi për VOA: Nuk ka siguri kibernetike 100%, kërkon kombinim të shumë faktorëve

Ministri i Mbrotjes Niko Peleshi thotë se lufta në Ukrainë ka rritur dyfish shqetësimin në Ballkan dhe se ky rajon mbetet një vatër e...

Lajme të tjera

Web TV