Goditën me thikë dy adoleshentë për t’iu marrë paratë e xhepit, arrestohen të miturit shqiptarë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Dy të mitur me origjinë shqiptare, anëtarë në një organizatë grabitjesh kanë rënë në prangat e autoriteteve helene. Shqiptarët goditën me thikë dhe e dërguan në spital dy studentë, 16 dhe 17 vjeç, pasi njërin e goditën me thikë dhe e rrahën për spital, duke i marrë celurarin dhe paratë e xhepit.

Ngjarja ka ndodhur pak para orës 7 pasdite, pranë sheshit Elena Venizelou, ku një 16-vjeçar u rrah me grushte vetëm për t’i marrë celularin. Por shqiptarët nuk u ndalën këtu. Dhjetë minuta më vonë, ata gjetën një 17-vjeçar, të cilin e goditën me thikë. Adoleshenti u transportua me ambulancë në spitalin Gennimata ku mjekët e kuruan dhe për fat të mirë ai është jashtë rrezikut. Oficerët grekë pa humbur kohë përdorën të gjithë informacionin, identifikuan tre autorët, duke arrestuar dy prej tyre.

Presidenti i Shoqatës së Policisë së Jugut të Athinës, George Kalliakmanis, thekson se: “Delikuenca e të miturve po rritet në mënyrë të rrezikshme nga viti në vit. Policia ka krijuar institucionalisht kornizën në mënyrë që ata të mund të merren në lidhje me delikuencën e të miturve, por kur policia greke ndërhyn është shumë vonë sepse shkaku kryesor lidhet edukimi familjar, por edhe faktorë të tjerë shoqërorë, që shteti duhet t’i marrë seriozisht që të mund të përballet me këtë realitet modern”.

Të fundit

Virgjëria dhe seksi tabu në Shqipëri/ Sociologu Tushi ngre alarmin: Njerëzit riprodhohen në mënyrë kafshërore…

Edhe pse jemi në vitin 2021 virgjëria vazhdon të mbetet një tabu në Shqipëri. Të shumtë janë ata persona...

E dhimbshme/ Ndërron jetë në moshë të re punonjësja e Radio Plusit

Ka ndërruar jetë në moshë të re punonjësja e marketingut të Radio Plus në Kosovë, Donika Restelica. Lajmi e ka bërë me dije “Radio plus”,...

‘Protokollet e njerëzve të mençur të Sionit’, gënjeshtra që nuk vdes

Antisemitizmi ishte ngulitur qartë në Evropë në fillim të shekullit të 20-të. Që nga mesi i shekullit të kaluar, fenomeni kishte shtuar një komponent racor...

Vihet në pranga një 67-vjeçar/ Tentoi të fusë drogë në burgun e Durrësit

Një 67-vjeçar është arrestuar pasi ka tentuar të fusë drogë në burgun e Durrësit. Burime nga policia bëjnë me dije se në pranga ka...

Epike/ Merkel harron maskën në foltoren e Kuvendit dhe vrapon për ta marrë

Një video e kancelares Angela Merkel ka bërë xhiron e rrjetit. Gjatë një seance parlamentare, Merkel ka harruar maskën në foltoren e Kuvendit dhe pasi...

Lajme të tjera

Web TV