Bëri ‘mrekulli’ me Trump/ Shteti europian do të përdorë kurën anti-covid të ish-Presidentit

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kur ish presidenti amerikan Donald Trump u sëmur nga Covid 19, një pjesë të meritës për shërimin e vet të shpejtë, ai ia faturoi një kokteji eksperimental anti-trupash, për të cilin u tha se bënte “mrekulli” kundër sëmundjes.

Tani Gjermania është bërë vendi i parë i BE-së që porositi të njëjtën gjë. “ Qeveria ka blerë 200 mijë doza për për 400 milionë euro”, tha ministri gjerman i shëndetësisë, Jens Spahn për një gazetë lokale. Koktejet e antitrupave monoklonale, sic njihen ndryshe, mund të shmangin sipas Spahn çdo avansimit serioz të koronavirusit tek pacientët më të rrezikuar. Ministri citohet të ketë thënë se bëhet fjalë për një njëjtin mjekim si ati që mori Trump kur u sëmur në muajin tetor. “ Këto antitrupa funksionojnë si një vaksinim pasiv.

Administrimi i tyre në fazat e hershme të sëmundjes, mund të jetë një ndihmëse shumë e vyer në frenimin e përkeqësimit të personave të prekur”, ka thënë Spahn. Trumpi u kurua me trajtimin e prodhuar nga forma amerikane Regeneron, që përpara se ati të merrte zyrtarisht dritën jeshile të rregullatorëve në SHBA. Kompania amerikane Eli Lilly ka zhvilluar një terapi të ngjashme.Trajtimi i ri është një kombinim ose koktej i dy antitrupave të krijuar në laborator, që janë praktikisht proteine të cilat luftojnë infeksionit duke u lidhur me pjesën që koronavirusi përdor për të hyrë në qelizat njerëzore.

Bashkohuni edhe në grup, mund të ndani në çdo kohë denoncimet dhe çdo ankesë me të gjithë ndjekësit e tjerë!

Të fundit

Edi Rama në Vlorë: Të hapet qendra për të rinjtë që do të fitojnë nga 1000 deri në 6000 euro nga interneti

Kryeministri Edi Rama tha nga Vlora se duhet të nisë procesi për të bërë gati qendrën për të rinjtë...

“Rezultatet janë manipuluar”/ Partia e Behgjet Pacollit kërkon rinumërimin e votave

Aleanca Kosova e Re, e Behgjet Pacollit, deklaron se procesi zgjedhor në numrin e votave të partive politike ka shkuar në rregull deri në...

I ra të fikët para nisjes së vaksinimit/ Kryevaksinuesi i Vlorës niset me urgjencë drejt Tiranës

Kryevaksinuesi i Vlorës, mjeku Piro Begaj është nisur me urgjencë drejt Tiranës, për ndihmë më të specializuar. Mësohet se Begaj ka pësuar ishemi cerebrale (Hemoragji...

Tërmeti i fuqishëm me magnitudë 5.6 rihter, ka të lënduar

Një tërmet me magnitutë 5.6 të shkallës Rihter, ka goditur Iranin jugperëndimor. Mediat e huaja shkruajnë se si pasojë të paktën 10 persona kanë...

Humbën babin dhe akuzuan mjeken Qato se nuk i shërbeu, vihen nën hetim dy motrat Lalo

Policia ka nisur procedimin penal për dy shtetaset E.L dhe I.L, pasi nëpërmjet rrjeteve sociale dhe medias së shkruar, kanë përhapur informacione të rreme...

Lajme të tjera

Web TV