U gjet i mbytur në det/ Historia e ish-ministrit grek që Enver Hoxha e futi në burg

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Mediat greke i kanë kushtuar një histori ish-ministrit grek, Sifis Valyrakis, i cili u gjet i vdekur një ditë më parë në anijen e tij në ishullin Eritrea.

78-vjeçari ishte një peshkatar i mprehtë dhe që e donte peshkimin, pasditen e djeshme gruaja e tij ka bërë me dije për mediat greke se ai kishte dalë me anijen e tij në ishullin Eretria.

Prothema thekson se sipas raportit të parë mjekoligjor në trupin e ishiministrit janë konstatuar dy plagë në kokë që dyshohet se i ka marrë nga goditja pas rënies nga anija e tij.

Por Valyrakis në historinë e tij ka edhe një lidhje me Shqipërinë. Valyrakis mësohet se gjatë juntës ushtarake në Greqi, iu bashkua rezistencës, por përfundoi i arrestuar në 1971 duke e torturuar. Ai arriti të arratisej nga burgu, madje duke hipur mbi një tren tentoi të largohet për në Jugosllavi, por nuk ia doli pasi u kap në kufi.

Në rastin e dytë, ai vuante dënimin në burgun e Korfuzit dhe edhe nga aty mundi të arratisej po në 1971. Valyrakis notoi nga Korfuzi deri në Sarandë, ku e kapi patrulla kufitare shqiptare edhe pse erdhi për të kërkuar strehim në Shqipërinë e Enver Hoxhës. 78-vjeçari ishte dënuar me tre vite internim nga një Gjykatë në Sarandë, teksa prej tyre 18 muaj i kaloi në kampin e Fierit. Me ndryshimin e pushtetit në Greqi, Shqipëria komuniste ndryshoi qasje dhe e liroi Sifi Valyrakisin duke e larguar më pas drejt Romës.

“Nuk harroj dhimbjen e urisë, bukën me tallash, dhimbjen e të ftohtit të zhytur në baltën e dimrit, nxehtësinë e padurueshme nën tabelën e azbestit të valëzuar të çatisë së kampit shqiptar në verë”, është shprehur Valyrakis në kujtimet e tij mbi të shkuarën e dhimbshme.

Lexo edhe :  Vendoset ”Lock-Down”, shkak rritja e rasteve me COVID-19 gjatë janarit

Ndër të tjera mediat bëjnë me dije se një tjetër version është se Enver Hoxha e konsideronte Valyrakis një spiun të juntës greke, dhe e dënoi për tre vite me punë të detyrueshme në kampin e Fierit. Por ishte ndërhyrja e kryeministrit në atë kohë Andreas Papandreou që në komunikim me kinezët dhe lëvizjen maoiste  tek shqiptarët bëri të mundur dhe shpërtimin e Valyrakis.

Të fundit

Trafikim organesh? Shqiptarin e sjellin pa zemër nga spitali në Spanjë, Prokuroria e Tiranës nis hetimet

Familja e një të riu shqiptar që ka ndërruar jetë në Spanjë është tronditur, pas ekspertizës së bërë nga...

“Kemi mbetur me trauma nga abuzimet”, këngëtari i famshëm akuzohet nga 5 femra

Marilyn Manson është akuzuar nga 5 femra, përfshirë ish të fejuarën e tij Evan Rachel Wood, për “abuzime të tmerrshme” përgjatë viteve. Ashley Walters, Sarah...

Shkrumbohet makina në Fier, detajet e para

Një makinë ka marrë flakë dhe është shkrumbuar këtë mbrëmje, në Fier. Policia njofton se mjeti tip “Mitsubishi” është në pronësi të shtetases V....

Franca kufizon vaksinën antiCovid të AstraZeneca-s për moshën mbi 65 vjeç

Autoriteti shëndetësor francez ka thënë se vaksina antiCOVID e AstraZeneca duhet t'u jepet vetëm njerëzve të moshës nën 65 vjeç. Ky është rekomandimi më i...

Shkuan për të arrestuar shfrytëzues fëmijësh, vriten dy agjentë të FBI dhe plagosen tre të tjerë

Byroja Federale Hetimeve, FBI, ka konfirmuar se dy agjentë saj u vranë dhe tre të tjerë u plagosën mëngjesin e së martës ndërsa zbatonin...

Lajme të tjera

Web TV