Italia, partner kryesor tregtar i Shqipërisë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Bllokimet e lëvizjeve dhe kriza e përgjithshme e shkaktuar ka pandemia globale COVID-19 ka ndikuar në tregtinë e jashtme duke e goditur atë.

Por kriza e shkaktuar nga kriza globale shëndetëosre nuk ka arritur të ndryshojë partnerët kryesorë tregatrë të Shqipërisë me gjithë vështirësitë e bllokimit të lëvizjeve dhe aktiviteteve ekonomike në periudha të ndryshme të vitit. Të dhënat e INSTAT tregojnë se Italia vijon të mbetet partneri kryesor tregtar i Shqipërisë.

Gjatë vitit 2020, sipas të dhënave të INSTAT, Shqipëria ka pasur rritje më të madhe të eksporteve, në krahasim me një vit më parë janë: Gjermania (12,8 %), Greqia (3,4 %) dhe Maqedonia e Veriut (3,4 %).


Të fundit

Arrestohet shqiptari në Vjenë/ Plagosi me thikë pas shpine një 30-vjeçar

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur brenda një apartamenti në Vjenë të Austrisë ku një 30 vjeçar shqiptar ka...

Do heqin kamerat apo krimin?/ Karamuço “zbërthen” prapaskenat e operacionit “Fijet”

I ftuar ditën e sotme në ‘Breaking’ në Top News  ka qenë eksperti i kriminalistikës Ervin Karamuço. Ai ka folur për operacionin e policisë “Fijet”,...

Del për herë të parë në ekran djali i saj, Olta qan dhe i jep mesazhin e bukur: Do vij…

Olta Gixhari ishte banorja e rradhës, pas Diolës që u surprizua nga i vogli i saj. Përmes një video-je të shfaqur në ekran, Olta u...

Belind Këlliçi viziton Uashingtonin/ Takohet me kongresmenin e Miçiganit

Kandidati i Partisë Demokratike për Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi, ka zhvilluar një vizitë zyrtare në Washington DC ku është takuar me kongresmenin e Miçiganit...

Politikanët akrep të kenë kujdes/ Do t’i ndodhë diçka me ligjin në shkurt

Astrologu Jorgo Pulla ka bërë këtë të mërkurë parashikimin e yjeve për muajin shkurt. I ftuar në “ABC e Mëngjesit”, ai ka ndarë detaje për...

Lajme të tjera

Web TV