Ndryshim radikal në UBT, Rama i shoqëruar nga Veliaj dhe Ahmetaj : Studentët do akomodohen njësoj si në konviktet më të mira në Europë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama i shoqëruar nga kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj dhe ministri i Rindërtimit, Ahmetaj ka inspektuar punimet e Rindërtimit në kantierin e Kamzës.

8 godina konviktesh të UBT po rindërtohen në Kamëz, teksa Rama garanton se studentët që do akomodohen do të kenë kushte njësoj si në Europë.

Po ashtu ai thotë se këto konvikte do të ripërtërijnë gjithë zonën urbane përreth dhe do i sjellë një gravitet tjetër. Ahmetaj i tha Ramës nga ana tjetër se këto konvikte nuk po bëhen me paratë e donatorëve, por nga buxhet i ishtetit 100%.

”Ndryshim radikal sepse përveç faktit që studentët do akomodohen njësoj si në konviktet më të mira në Europë, sjell një ripërtëritje të madhe urban e e zonës, gravitet komplet tjetër e zonës. Do rrisë vlerën e pronës, pasurive, truallit. Faktikisht do rrisë shumë edhe vlerën e vet të UBT, si destinacion studimesh edhe si destinacion për çfarë kemi diskutuar dhe kemi folur me stafin e universitetit për t’i vënë në dispozicion fermerëve, dhe gjith aspektit për laboratorët e tregun e punës. Kjo është 100% me fonde buxhetore, jo me donatorët.”- tha Rama.

Të fundit

E trishtë/ Covid-19 i merr jetën kolosit të këngës arbëreshe (Foto)

Ditën e sotme ka ndërruar jetë nga Covid-19 kolosi i poezisë dhe këngës arbëreshe, Zef Kakoca. Lajmi i trishtë është...

Nëna dhe e motra e saj u vetëflijuan në mënyrë makabre, zbulohet ku ka nisur punë Blerta Josifi

Një ngjarje horror tronditi vendin dhjetë muaj më parë pasi në në katin e tretë të një pallati, nënë e bijë, Zhaneta dhe Anisa...

Aktorja i kthehet komentuesve që e gjykojnë për lidhjen me futbollistin me ngjyrë: Mjerë ju për shpirtrat e zi

Aktorja e njohur, Adriana Matoshi, vendosi që për herë të parë këtë vit t’i futet edhe politikës. Ajo ka marrë përkrahjen nga shumë kolegë...

Furgoni i Paqes, pjesë e projektit anti-krim në Nju Jork

Një furgon portokalli, 35 metra i gjatë, i quajtur PeaceMobil, Furgoni i Paqes, po përdoret nga aktivistët në lagjen South Jamaica në Nju Jork...

Dy punëtorët ranë nga skela, arrestohet 62-vjeçari në Lezhë

Policia ka arrestuar pronarin e banesës, ku po punonin dy punonjësit që ranë ditën e djeshme nga skelat në Ishull Lezhë. Bëhet me dine se...

Lajme të tjera

Web TV