Yuri Kim takim me deputetet e parlamentit: Fuqizimi i grave është çelësi për të çuar demokracitë përpara

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ambasadorja amerikane Yuri Kim ka qenë e pranishme ditën e sotme gjatë ceremonisë së shpërndarjes së certifikatave për Akademinë e Udhëheqjes për Anëtaret Gra të Parlamentit.

Kjo akademi, e nisur nga Ambasada e Shteteve të Bashkuara, synon të fuqizojë udhëheqëset gra për të përfaqësuar zgjedhësit e tyre me sa më shumë efikasitet.

Ambasadorja Kim u shpreh ndër të tjera se pjesëmarrja dhe fuqizimi i grave në të gjitha nivelet e shoqërisë është çelësi për të çuar demokracitë përpara.

“Pjesëmarrja dhe fuqizimi i grave në të gjitha nivelet e shoqërisë është çelësi për të çuar demokracitë përpara. Megjithatë, ndërsa pjesëmarrja e barabartë e grave është thelbësore, pjesëmarrja nuk është qëllimi. Qëllimi është ndërtimi i një shoqërie më të përparuar dhe e bazuar në merita, ku kontributet dhe përfitimet ndahen në mënyrë të barabartë… Ju sot mbartni brenda vetes edhe aftësitë që ju nevojiten për të çuar përpara karrierat tuaja politike, edhe përgjegjësinë për t’u shërbyer atyre që përfaqësoni. Shpresoj se do ta merrni këtë përgjegjësi me seriozitet – në fakt, e di që e merrni me seriozitet – dhe se do t’i përdorni këto aftësi për të përfaqësuar popullin shqiptar – burrat, gratë, fëmijët, të gjithë ata – në mënyrën më të mirë të mundshme”, tha Ambasadorja Yuri Kim sot, gjatë ceremonisë së shpërndarjes së certifikatave për Akademinë e Udhëheqjes për Anëtaret Gra të Parlamentit. Kjo Akademi, e nisur nga Ambasada e Shteteve të Bashkuara, synon të fuqizojë udhëheqëset gra për të përfaqësuar zgjedhësit e tyre me sa më shumë efikasitet”, thuhet në njoftimin e ambasadës amerikane.


Të fundit

“Unë me ty erdha në këtë jetë e pa ty do të iki”/ Zbardhen mesazhet e 38-vjeçarit që u gjet i pajetë në banesë:...

Një ngjarje e rëndë u shënua disa ditë më parë në Tiranë, pasi në rrugën “Kristi Maloku” u gjet...

Modernizohet qendra shëndetësore në Belsh, Balla: Ofron shërbimin e urgjencës 24 orë

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla i shoqërur nga Kryetari i Bashkisë, Arif Tafani pa nga afër ambjentet e qendrës shëndetësore...

Situata në vend/ Tjetër viktimë nga Covid, ja sa raste të reja u regjistruan gjatë 24 orëve të fundit

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të vijojnë të zbatojnë me përpikmëri rregullat për parandalimin e COVID19: Vendosni maskën mbrojtëse...

Përdhunimi i 15-vjeçares në Mirditë/ Juli Ndriko: Ata nuk ishin pesë!

Nga Juli Ndriko Javën e kaluar, shqiptarët u ngritën një mëngjes dhe u bombarduan nga media me një lajm. Ishte tronditës për këdo, pavarësisht moshës,...

Dëshmia e rrallë e Dritëro Agollit: Si më vëzhgonin njerëzit e Sigurimit

Një histori e rrallë e publikuar vitet e fundit e shkrimtarit të ndjerë, Dritëro Agolli, i konsideruar si “Patriarku i letrave shqipe”, i cili...

Lajme të tjera

Web TV