Hapja e profileve false në rrjetet sociale bëhet vepër penale

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Në Rumani, të shtiresh si dikush tjetër në rrjetet sociale përbën vepër penale. Hapja e një llogarie në emër të një tjetri pa pëlqimin e tij është një “krim falsifikimi”, tha Gjykata e Lartë e Kasacionit dhe Drejtësisë, paneli i vendit për zgjidhjen e çështjeve ligjore në çështjet penale.

Kjo vjen pas rasti “Braşov” në dhjetor 2018, kur një burrë kishte kërcënuar ish të dashurën e tij me publikimin e fotove kompromentuese.

Gruas i ishte thënë që nëse ajo nuk do të rikthehej me të, fotografitë e saj nudo do të publikoheshin në internet.

Burri më vonë krijoi një profil në internet me emrin e gruas në një faqe për të rritur, ku ai ngarkoi video seksi të të dyve.

Ai fillimisht u dënua me tre vjet e tetë muaj burg me akuzat e shantazhit, falsifikimit dhe shkeljes së privatësisë, një vendim i mbështetur tani nga gjykata e lartë.

“Në thelb, nëse dikush pretendon të jetë dikush tjetër në një rrjet social dhe mund të provohet se ata e përdorën profilin për qëllimin e krijimit të pasojave ligjore, atëherë ata mund të kenë kryer veprën penale të falsifikimit kompjuterik dhe të sanksionohen në përputhje me rrethanat”, tha Monica Statescu, një avokate rumune e specializuar në sigurinë kibernetike.

 

Gjykata vuri në dukje dy kritere penale në veçanti; akti i futjes së të dhënave kompjuterike pa pëlqimin e dikujt dhe nëse ai veprim rezulton në të dhëna që nuk korrespondojnë me të vërtetën.

Të fundit

Italia do të lehtësojë masat antiCovid

Italia do të fillojë me lehtësimin e kufizimeve anti-COVID duke filluar nga 26 prilli, ka paralajmëruar kryeministri italian, Mario...

A janë reale shifrat dhe pse kanë pësuar ulje? Përgjigjet mjeku Alimehmeti

Epidemiologu Ilir Alimehmeti ka folur për procesin e vaksinimit masiv, ku tha se ditët e fundit kemi një rënie të shifrave, pasi sipas tij...

“S’po kuptoj kush është lideri në opozitë”/ Rama i përgjigjet ftesës së Metës për debat publik

Kryeministri Edi Rama pas Lulzim Bashës ka refuzuar edhe ftesën e Presidentit Ilir Meta për debat publik. Rama madje ironizoi se këto kohë po...

Basha kopjon Ramën, poston video nga makina: Do të jem kryeministër i…

Mesazhet ndaj qytetarëve nga makina apo telefonatat me kandidatët janë një rutinë e kryeministrit Edi Rama, por që së fundi është kopjuar nga kreu...

“Do i pres dorën atij që vjedh vota”/ Rama për deklaratën e Metës: Ky nivel komunikimi kërkon psikiatër!

Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur sot në mbrëmje deklaratave të forta që ka bërë Ilir Meta lidhur me zgjedhjet e ardhshme të 25...

Lajme të tjera

Web TV