Ekipi i OBSH-së del nga karantina/ Nisin hetimet për origjinën e Covid-19

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Grupi i ekspertëve i Organizatës Botërore të Shëndetësisë që ndodhet në “Wuhan” të Kinës doli nga karantina dhe filloi punën e shumë paragjykuar për të zbuluar origjinën e koronavirusit.

Shkencëtarët dolën nga hoteli me maska dhe masa të rrepta sigurie, ndërsa është ende e paqartë se si do të zhvillohet hetimi.

Besohet gjerësisht se virusi erdhi nga lakuriqët e natës dhe fillimisht u shpërnda në një treg të gjësë së gjallë të Wuhanit, ku përveç produkteve të detit shiten edhe kafshëve të egra ekzotike.

Organizata Botërore e Shëndetësisë këmbëngul se hetimi do të jetë tërësisht shkencor, për të kuptuar se si virusi kaloi nga kafshët tek njeriu dhe për të parandaluar pandemi të ngjashme në të ardhmen.

Por duke se qasja politike nuk do të shkëputet nga misioni i ekspertëve të OBSH-së dhe administrata e presidentit amerikan Joe Biden, u shpreh qartë për këtë. Duke folur nga shtëpia e bardhë, zëdhënësja

Jen Psaki tha se ishte e domosdoshme që hetimit t’i shkohet deri në fund edhe për mënyrën se si virusi u përhap në mbarë botën.

Psaki shprehu gjithashtu shqetësim për “keqinformacion” nga disa burime në Kinë dhe kërkoi një hetim të fortë dhe të qartë.

Në një mision të ndikuar nga vonesat, është e paqartë se çfarë do të lejohen të shikojnë ekspertët e OBSH-së në “Wuhan” apo sa të dobishme do të jenë gjetjet e tyre.

Reagimi i autoritetet kineze në fazën e parë të pandemisë mbetet ende një çështje me ndjeshmëri të lartë sot në Kinë dhe udhëheqja komuniste synon të fshijë çdo diskutim për punën e qeverisë. Familjarë të viktimave të para në “Wuhan” akuzuan autoritetet se duan t’ju mbyllin gojën dhe mos i lenë të takohen me ekspertët e OBSh-së. Një prej grupeve të komunikimit të familjarëve në mediat sociale u fshi pa shpjegim nga platforma “WeChat”.

Lexo edhe :  MSH publikon të dhënat e COVID-19/ 4 raste të reja, asnjë humbje jete

“Nëse ekipi i OBSh-së nuk takohet me familjarët e viktimave atëherë mund të them me plot gojë se ky hetim i ekspertëve të OBSh-së është një show , një formalitet për t’i hedhur botës hi dyve,” tha Zhang Hai, njëri prej organizatorëve të grupit.

Sipas të dhënave zyrtare virusi vrau 3,900 në “Wuhan”.


Të fundit

Porti i ri Tregtar në Porto Romano, Balluku: Investim strategjik për Shqipërinë

Zëvendëskryeministrja Belinda Balluku zhvilloi një takim sot me përfaqësues nga një serë kompanish dhe institucionesh financiare ndërkombëtare, të interesuara...

COVID-19, MSH: 10 raste të reja me koronavirus, asnjë viktimë në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i bën thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid dhe vaksinimin kundër gripit, për të forcuar mbrojtjen ndaj...

Porti tregtar në Porto Romano, Rama: Projekt strategjik për vendin

“Një projekt strategjik për vendin por edhe rajonin e Europës juglindore” – kështu e konsideroi kreu i qeverisë Edi Rama, projektin për ndërtimin e...

Nedim Bajrami prezantohet tek Sassuolo, trajneri gati të ndryshojë skemën për të

Nedim Bajrami është futbollisti më i ri i Sassuolo. Mesfushori shqiptar është transferuar orët e fundit të merkatos së janarit në klubin emilian për...

Kontrolle të shumta, FBI “zbarkon” në shtëpinë e Presidentit Biden

FBI ka nisur kontrollet në shtëpinë e Presidentit Joe Biden në Delaware si pjesë e një hetimi për dokumente të klasifikuara. Lajmin e konfirmoi avokati...

Lajme të tjera

Web TV