Çfarë ndodh me organizmin tuaj, nëse hani çdo ditë 1 kokërr shegë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Shega është një frut që lufton sëmundjet e rënda dhe është një mbrojtës i shkëlqyer i trupit tonë. Ky frut është i pasur me antioksidantë dhe kjo është arsyeja pse lufton shumë ndërhyrës që na shkaktojnë dhimbje dhe inflamacion.

Më poshtë janë listuar 5 përfitime të shegës për shëndetin e përgjithshëm.

Mund të mbajë larg viruset dhe gripin sezonal.

Me lëngun, farat, madje edhe lëvoren e tyre, shegët mund të mbrojnë trupin tuaj nga patogjenët. Lëngu, veçanërisht, mund t’ju mbrojë nga viruset dhe kavitetet e gojës.

Mund të ulë presionin e lartë të gjakut.

Karakteristikat antioksiduese të shegëve ulin me sukses hipertensionin dhe presionin e lartë të gjakut. Një studim ka treguar se ata që vuajnë nga këto sëmundje duhet të konsumojnë të paktën 240 ml lëng shege në ditë në mënyrë që të fillojnë të shohin rezultate. Gjithashtu, ata duhet të sigurohen që lëngu të jetë 100% natyral pa sheqer të shtuar.

 

Shegët ndihmojnë në presionin e gjakut edhe përmes kaliumit që ato përmbajnë. Kaliumi ruan shëndetin e kockave tona dhe funksionimin e zemrës sonë.

Mund të përmirësojë problemet e tretjes.

Njerëzit që luftojnë me sëmundjet e tretjes dhe kanë baktere brenda stomakut që mund të shkaktojnë inflamacion të rëndë, mund të shohin lëngun e shegës si një shpëtim. Lëngu i shegës është një mbrojtës dhe sulmues i mirë kundër baktereve që shkaktojnë të gjithë dhimbjen.

Mund të ekuilibrojë efektet e diabetit.

Është zbuluar se niveli i lartë i sheqerit lidhur me diabetin mund të kontrollohet duke ngrënë thjesht një shegë çdo ditë. Ky frut mund të zvogëlojë stresin oksidativ i cili është shkaku kryesor i diabetit. Shegët gjithashtu zvogëlojnë kolesterolin e keq duke ndihmuar në ruajtjen e një niveli relativisht të ulët të sheqerit në gjak.

Lexo edhe :  Psikologët këshillojnë: Njihuni me 4 shtyllat e lumturisë

Përmirëson shëndetin e kockave dhe zvogëlon dhimbjen nga artriti.

Në një studim të vitit 2011, u zbulua se vaji i farës së shegës mund të lehtësojë butësinë e nyjeve. Për më tepër, shkencëtarët kanë gjetur prova të rëndësishme që tregojnë se si antioksidantët e shegëve mund të luftojnë me sukses artritin. Jo vetëm kaq, por mund të përdoret nga çdokush në mënyrë që të rritet fuqia dhe funksioni i tyre i kockave.

Të fundit

Do të jetë gati para 25 prillit, Rama publikon pamje dhe tregon si do quhet aeroporti i Kukësit

Aeroporti i ri në Kukës, që do të hapet së shpejti, do të quhet aeroporti Ndërkombëtar Zayed – Flatrat...

Shtrëngim apo frymëmarrje? Rama zbulon çfarë do të ndodhë me masat në muajin e Ramazanit

Muaji i Ramazanit pritet që të jetë dhe koha kur të kemi një lehtësim të masave kufizuese anti Covid. I ftuar në Log. në ABC...

Bllokimi i aeroportit/ Balla sulmon Metën: Ishte akt terrorist! Meta i lidhur me organizatorët

Drejtuesi Politik i Partisë Socialiste në Qarkun e Elbasanit, Taulant Balla e konsideron një akt terrorist bojkotimin e punës së kontrollorëve të Albcontrol, duke...

E papritur në ndeshjen Granada-Manchester United/ Tifozi hyn nudo në fushë

Një ngjarje e sikletshme ka ndodhur gjatë ndeshjes Granada-Manchester United, që u luajt mbrëmjen e sotme. Një tifoz, identiteti i të cilit ende nuk është...

Publikohet lista, ja fluturimet që do të mbahen ditën e nesërme nga aeroporti “Nënë Tereza”

Tirana International Airport ka publikuar listën e fluturimeve që do të mbahen ditën e nesërme nga aeroporti “Nënë Tereza”. Njoftimi i plotë: Tirana International Airport njofton...

Lajme të tjera

Web TV