Infermierët bllokohen në dëborë me vaksinat që skadonin për pak orë, ia injektojnë kalimtarëve të rastit

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Një rast i pazakontë është regjistruar në shtetin e Oregonit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Reshjet e dendura të dëborës kanë penguar punonjësit e shëndetësisë që të transportonin vaksinat anti-Covid dhe duke pasur shumë pak kohë në dispozicion ia kanë injektuar kalimtarëve të rastit.

Gjithçka u bë për shkak që të mos shkonin dëm për shkak se brenda pak orëve do të skadonte afati i përdorimit.

Ekipi kishte gjashtë doza të vaksinës kundër COVID-19 që i kishin marrë nga klinika, e ishin planifikuar t’i  shpërndanin në një qendër në Grants Pass, por reshjet e borës nuk i lejuan që të përmbushnin misionin e tyre dhe kështu ata i shpërndanë.

Rreth 20 punonjës shëndetësorë dhe vullnetarë ishin pjesë e grupit përfshirë Christy Syedlecky, familja e të cilës kishte kryer një lloj kursi për dhënien e vaksinave, që gjithashtu ishte dëshmitarë të procesit të dhënies së tyre në mes të rrugës.

 

Të fundit

“Koha t’i japim fund luftës më të gjatë”/ Biden do të tërheqë trupat amerikane nga Afganistani

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, tha të mërkurën se Shtetet e Bashkuara do të fillojnë tërheqjen e...

“6 persona me shkopinj bejsbolli erdhën drejt meje”/ Zbardhet dëshmia e policit në Mamurras

Askush nuk i identifikon me emra të përveçëm të dyshuarit e familjes Fufi në Mamurras, tre prej të cilëve përfunduan në pranga për sulmin...

Manastirliu jep lajmin e mirë: Shqipëria siguron 50,000 vaksina “Sputnik V”

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka njoftuar sot se Shqipëria ka siguruar marrëveshjen për të marrë 50.000 vaksina Sputnik V të Rusisë. “Shqipëria siguron marrëveshjen...

Rama poston dy foto nga takimet elektorale të PS dhe PD: Pa koment

Kryeministri Edi Rama ka publikuar dy foto nga takimi elektoral i PS dhe PD në Dibër dhe Paskuqan të zhvilluar ditën e sotme. “Pa koment”,...

Shqipëria mbështet vendimin për tërheqjen e trupave nga Afganistani

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, me anë të një postimi në rrjetet sociale shkruan se sot ishte e pranishme në...

Lajme të tjera

Web TV