Rama dhe dy ministrat vizitojnë pikën e grumbullimit në Korçë: 27 mijë fermerë përfitojnë ndihmë nga shteti

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kryeministri Edi Rama i shoqëruar nga ministrja e Bujqësisë Milva Ekonomi dhe ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi ishte i pranishëm në fermën e Ilirjan Prengut në Maliq të Korçës.

Ky i fundit është përfitues i skemës së mbështetjes nga AZHBR, përmes Programit IPARD II, për ndërtimin e një pike moderne grumbullimi dhe ruajtjeje të prodhimeve në shërbim të fermerëve të zonës, të cilët përfitojnë tanimë edhe nga skema e mbështetjes me naftë pa taksa.

Teksa shoqëronte kryeministrin, ministrja Ekonomi i shpjegoi se në atë pikë grumbullimi fermeri ka investuar 23 milionë lekë, nga të cilat 65% i ka dhënë IPARD-i.

“Jemi në një pikë grumbullimi që është ndihmuar edhe nga fondet e IPARD dhe kjo pikë grumbullimi ka investuar 23 milionë lekë nga të cilat 65% i ka dhënë IPARD-i dhe ndihmon zonën që mbjell patate. Këto grumbullojnë patate nga 25 fermerë dhe e tregtojnë në tregun e brendshëm, por përveç patates grumbullojnë edhe qepë dhe qepujka të cilat i tregtojnë në tregun Rajonal dhe ka një bashkëpunim të gjerë bujqësor.”- tha Ekonomi.

Ndërkohë nga ana tjetër, kryeministri Edi Rama tha se janë 27 mijë fermerë që kanë përfituar ndihmë nga shteti në të gjitha nivelet.


Të fundit

“Gratë e ish-burrave të mi më kanë inat”, Rudina Dembacaj i befason të gjithë

Moderatorja dhe aktorja Rudina Dembacaj, para se të martohej me Mark Frrokun, ka qenë e lidhur me regjisorin Eduart...

SHBA-ja prezanton bombarduesin e ri bërthamor

Ashtu siç pritej, detajet specifike të kësaj fluturakeje kanë mbetur sekrete Forcat ajrore të Shteteve të Bashkuara kanë prezantuar bombarduesin e ri bërthamor, B-21, i...

“Dëshira” e Olsa Muhametit bëhet realitet! Bora Zemani rikthehet në “Për’puthen”

Bora Zemani i ka thënë “po” ftesës së Olsa Muhametit për t’u rikthyer sërish në “Për’puthen”. Lajmin e ka bërë me dije vetë moderatorja gjatë...

Fazën me eliminim direkt e hap sfida Holandë-SHBA, publikohen formacionet zyrtare

Holandë – SHBA është sfida e parë e fazës së 1/8-ave të “Katar 2022”, e cila nis në orën 16:00. Tashmë trajnerët respektive, holandezi...

Samiti i BE në Tiranë/ Policia rrethon zonën, protesta e PD nuk do lejohet në Bulevard

Fëmijë me prindërit duke ecur të shkujdesur përpara këtij posteri që paralajmëron mbajtjen e samit të BE-s, mbase pa e kuptuar se të martën...

Lajme të tjera

Web TV