“Tani ka marrë ajër”/ Rama: Pogradeci më parë ka qenë si zonë e luftës së ftohtë,

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kryeministri Edi Rama i shoqëruar nga dy ministrat, Niko Peleshi dhe Eduart Shalsi kanë qenë ditën e sotme në qytetin e Pogradecit për të parë nga afër përfundimin e akseve turistike.

Rama tha se përpara se qeveria të ndërhynte, Pogradeci i ngjante një vendi “si zonë e luftës së ftohtë”. Për Peleshin, ish- kryebashkiak i Korçës kjo do të ndikojë në një prespektivë më të mirë të turizmit.

Rama: Ishte një plerovinë e jashtëzakonshme, një turp i madh dhe tani e ka marrë komplet ajër.

Peleshi: Është një rrugë me cilësore

Shalsi: Arritëm që të bëjmë për 7 muaj, ndërkohë që prisnin vitet që të gjenin gjuhën me bashkinë që më parë, me ato të lodhurit e mëparshëm dhe tani projektet ecin shumë shpejt

Rama: Ishte fatkeqësi e madhe që ngeli Pogradeci si zonë e luftës së ftohtë, deri në Librazhd kemi bërë investime, pastaj Korçë dihet, këtu mbetëm sikur kalonim në një zonë të luftë së plotë se pushteti vendit ishte i panegociueshme në bashkëpunim.

Shalsi: Janë qetësuar pogradecarët se ishin bërë xheloz për Korçën

Rama: Do rritet numri i shtretërve s në Korçë, do ketë më shumë kapacitet për të përballuar kërkesën, do jetë e harmonizuar dhe kush niset për Korçë do përfshijë Pogradecin në destinacion dhe e kundërta.

Peleshi: Qëllimi është që të zgjasim ditën e turizmit në rajon, ne jemi ende lar numrit për të cilën ka kërkesë turizmi, nuk e plotësojmë dot, kemi më pak shtretër se kërkesa. Prespektiva e biznesit të turizmit në këtë fushë është shumë e madhe.

Të fundit

Të shtëna me armë zjarri në Elbasan, detajet e para

Të shtëna me armë dyshohet të jenë regjistruar në Elbasan. Mësohet se të shtënat janë dëgjuar në lagjen Brigada...

E trishtë/ Tjetër humbje nga bluzat e bardha, Covid-19 i merr jetën mjekut të njohur

Koronavirusi ka marrë një tjetër jetë nga radhët e “bluzave të bardha” në Shqipëri. Spitali Bashkiak "Dr. Stefan Gjoni " Krujë bën me dije se...

Kampionati Kombëtar zbret në fushën e blertë, luhen 7 takime në Superiore dhe në Të Parën

Luhen dy të parat e javës së 27-të të Superiores dhe 5 takime të Kategorisë së Parë. Kampionati Kombëtar i Futbollit ka luajtur të...

Doni t’i harroni kujtimet e këqija? Këto 4 teknika do t’ju ndihmojnë shumë

Shumica prej nesh kanë mendime në kokë që nuk i largojnë dot nga mendja sado që përpiqen. Si t’ia bëni në këtë rast? Në...

Festivali i çmendur i prillit/ Mijëra skiatorë me të brendshme, rrëshkasin në paradën ruse të rrëpirës

Qindra entuziastë të sportit kanë marrë pjesë edhe sivjet në paradën skiatore në bikini ose të brendshme, të kthyer tashme në festivalin alpin në...

Lajme të tjera

Web TV