OBSH kritikon BE-në për vaksinat: Ne duhet të bëjmë shumë dhe duhet ta bëjmë së bashku

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Pas kritikave të shumta nga Ballkani Perëndimor por edhe nga disa prej vendeve anëtare edhe Organizata Botërore e Shëndetësisë nuk është e kënaqur me sjelljen e Bashkimit Evropian për vaksinat.

Pas vendimit të BE-së për bllokimin e  transportit të vaksinave për në Mbretërinë e Bashkuar të cilat si rrugë kalimi kishin Irlandën e Veriut, nënkryetarja e OBSH-së Mariangela Simao tha se ishte një trend shumë shqetësues.

Bashkimi Evropian po kontrollon transportin e vaksinave COVID të prodhuara në union pas një shqetësimi madhor për mungesat e saj. I ashtuquajturi mekanizëm i transparencës u jep vendeve të BE kompetenca për të mohuar autorizimin për eksportet e vaksinave nëse kompania që i bën ato nuk ka respektuar kontratat ekzistuese me BE.

Kontrollet do të prekin rreth 100 vende të botës përfshirë Mbretërinë e Bashkuar, SHBA, Kanada, Australi etj.

Më herët shefi i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se nacionalizmi i vaksinave mund të çojë në një shërim të zgjatur. Duke folur në Axhendën Davos, një version virtual i samitit global, ai tha se grumbullimi i vaksinave do të mbajë djegien e pandemisë dhe rigjenerimin e ngadaltë të ekonomisë globale, përveç se është një dështim moral katastrofik”që mund të zgjerojë më tej pabarazinë globale.

Të fundit

“Koha t’i japim fund luftës më të gjatë”/ Biden do të tërheqë trupat amerikane nga Afganistani

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, tha të mërkurën se Shtetet e Bashkuara do të fillojnë tërheqjen e...

“6 persona me shkopinj bejsbolli erdhën drejt meje”/ Zbardhet dëshmia e policit në Mamurras

Askush nuk i identifikon me emra të përveçëm të dyshuarit e familjes Fufi në Mamurras, tre prej të cilëve përfunduan në pranga për sulmin...

Manastirliu jep lajmin e mirë: Shqipëria siguron 50,000 vaksina “Sputnik V”

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka njoftuar sot se Shqipëria ka siguruar marrëveshjen për të marrë 50.000 vaksina Sputnik V të Rusisë. “Shqipëria siguron marrëveshjen...

Rama poston dy foto nga takimet elektorale të PS dhe PD: Pa koment

Kryeministri Edi Rama ka publikuar dy foto nga takimi elektoral i PS dhe PD në Dibër dhe Paskuqan të zhvilluar ditën e sotme. “Pa koment”,...

Shqipëria mbështet vendimin për tërheqjen e trupave nga Afganistani

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, me anë të një postimi në rrjetet sociale shkruan se sot ishte e pranishme në...

Lajme të tjera

Web TV