OBSH ngre alarmin: Maskat nuk janë efektive në shi

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Maskat e fytyrës mund të bëhen më pak efektive kur vendosen në shi, kanë paralajmëruar Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) dhe shkencëtarët.

Grupi shëndetësor dhe një numër ekspertësh kanë deklaruar që mbulesat e fytyrës duhet të zëvendësohen nëse bëhen të lagura dhe u kërkuan zyrtarëve qeveritarë që t’i sigurojnë qytetarëve “këshilla të qarta” në lidhje me mbajtjen e maskave gjatë motit të lagësht.

Tim Spector, profesor i epidemiologjisë gjenetike në King’s College të Londrës, tha për Times: “Tani do të ishte e dobishme nëse këshillat e qarta do të lëshoheshin për publikun.

“Maskat duhet të ndryshohen rregullisht dhe kjo është veçanërisht e rëndësishme për t’u kuptuar në mot të lagësht.”

Aseem Malhotra, një kardiolog konsulent, shtoi: “Ëhtë e qartë që maskat do të njomen ndërsa njerëzit blejnë dhe udhëtojnë në mot të keq. Nuk ka pasur asnjë fushatë publike për t’i bërë njerëzit të vetëdijshëm se kjo mund t’i bëjë maskat e tyre joefektive.”

Sipas udhëzimeve zyrtare nga Departamenti i Shëndetit dhe Kujdesit Social, publiku duhet të “ndryshojë maskën e fytyrës nëse bëhet e lagur ose nëse e keni prekur atë”.

Në mënyrë të ngjashme, këshillat nga OBSH thonë që maskat e fytyrës prej pëlhure duhet të përbëhen nga të paktën tre shtresa të materialit të ndryshëm. Sidoqoftë, ajo shton se lagështia mund të rrezikojë këtë mbrojtje.

“Për çdo lloj maskë, përdorimi dhe asgjësimi i duhur janë thelbësore për të siguruar që ato të jenë sa më efektive dhe për të shmangur çdo rritje të transmetimit.

Të gjitha maskat duhet të ndryshohen nëse janë të lagura ose të ndotura dukshëm; një maskë e lagur nuk duhet të vishet për një periudhë të zgjatur kohe. Zëvendësoni maskat sapo të bëhen të lagura me një maskë të re të pastër dhe të thatë”, thotë OBSH.

Lexo edhe :  Gjendet qyteti i artë i humbur në Egjipt, zbulimi më i madh pas varrit të Tutankhamunit

Karol Sikora, një ish-shef i programit të kancerit të OBSH-së, tha se qytetarëve i duhet “të jepet këshilla e qartë nga autoritetet”, veçanërisht duke pasur parasysh periudhën e fundit të motit të lagësht në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar.

Të fundit

Po ecte kundravajtje në autostradë/ Policia ndal shoferin, pasagjer kishte një person të vdekur

Policia në Katalunjë ka ndalur një burrë që ecte me makinë kundravajtje, kur zbuluan se në anën e djathtë...

Asteroidi 3-herë më i madh se një autobus do të kalojë pranë Tokës, a paraqet rrezik për jetën?

Një asteroid gjigand, tre herë më i madh se masa e një autobusi, do të kalojë mes Tokës dhe Hënës ditën e nesërme në...

U ekzekutua me 6 plumba, Presidentja e KE reagon për vrasjen e gazetarit grek: Një akt i neveritshëm e frikacak, 

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, ka reaguar pas ekzekutimit të gazetarit grek të kronikës së zezë, George Karaivaz. Von der Leyen, e...

Konsumoni këtë perime për rini të përhershme

Rrepat e kuqe ndoshta nuk futen në listën e perimeve tuaja të preferuara, por kur bëhet fjalë për vlerat e tyre, rrepat renditen ndër...

“Zbrit nga kulla ose do të të hedh!”/ Si u nxitën kontrollorët të plotësonin formularin e paaftësisë

Gazetarja e Top Channel, Anila Hoxha ka siguruar dosjen hetimore për dëshmitë e kontrollorëve të ndaluar për bllokimin e aeroportit të Rinasit. Nga deklarimet e...

Lajme të tjera

Web TV