“I lumtur që aeroporti do jetë në duart e shqiptarëve”, Rama: Biletat e udhëtimeve do bëhen 25 % më të lira

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

 

Kryeministri Edi Rama, në konferencën për mediat, foli ndër të tjera edhe për koncesionin e aeroportit “Nënë Tereza” në Tiranë, që e mori një shqiptar.

Rama theksoi se është i lumtur që aeroporti do jetë në duart e shqiptarëve, kurse shtoi se do të kryhen investime të rëndësishme e se biletat do të jenë 25 për qind më të lira.

“Sa i përket aeroportit, jam i lumtur që kaloi nga duart e kinezëve në duart e shqiptarëve. Tashmë çmimet janë normale, sepse çmimet ishin të kripura.  Kam marrë shumë kritika, por nuk kishte faj qeveria, por kinezi. Jam shumë ii lumtur që aeroporti më në fund do kthehet në kantjer investimesh të reja, që nuk janë bërë nga kinezët, pista e re, terminali i ri.

Është aeroporti me çmimin më katastrofik në Europë. Do ulen të gjitha. Edhe ata që kundërshtojnë, do kenë udhëtime 25 për qind më të lira. Dëgjoj se tani që po vijnë zgjedhjet po i bënkemi, jo, ne kemi punuar përditë me mish e shpirt. Investimet në aeroport do fillojnë menjëherë. Sapo e mori një shqiptar, që nuk e mori nga qeveria e Shqipërisë, por e mori nga kinezët, ia dha paratë e fillojnë xhakajdurët e flasin, ndërsa kontrata është e qartë dhe transparente”, tha Rama.

Të fundit

“Koha t’i japim fund luftës më të gjatë”/ Biden do të tërheqë trupat amerikane nga Afganistani

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, tha të mërkurën se Shtetet e Bashkuara do të fillojnë tërheqjen e...

“6 persona me shkopinj bejsbolli erdhën drejt meje”/ Zbardhet dëshmia e policit në Mamurras

Askush nuk i identifikon me emra të përveçëm të dyshuarit e familjes Fufi në Mamurras, tre prej të cilëve përfunduan në pranga për sulmin...

Manastirliu jep lajmin e mirë: Shqipëria siguron 50,000 vaksina “Sputnik V”

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka njoftuar sot se Shqipëria ka siguruar marrëveshjen për të marrë 50.000 vaksina Sputnik V të Rusisë. “Shqipëria siguron marrëveshjen...

Rama poston dy foto nga takimet elektorale të PS dhe PD: Pa koment

Kryeministri Edi Rama ka publikuar dy foto nga takimi elektoral i PS dhe PD në Dibër dhe Paskuqan të zhvilluar ditën e sotme. “Pa koment”,...

Shqipëria mbështet vendimin për tërheqjen e trupave nga Afganistani

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, me anë të një postimi në rrjetet sociale shkruan se sot ishte e pranishme në...

Lajme të tjera

Web TV