Rama: Në shkurt në Shqipëri vijnë 40.000 vaksina të tjera nga Pfizer

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kryeministri Rama dhe shefja e Infektivit Najada Çomo sapo kanë marrë dozat e dyta të vaksinës, në ambientet e sadiumit kombëtar Air Albania. Rama zbuloi se Pfizer ka njoftuar se brenda muajit shkurt do vijnë 40 mijë dozat e tjera.

“Kemi hyrë në zbatimin e kontratës me Pfizer. Dje kanë ardhur dozat që kanë hapur rrugën. Nëse i shohim numrat ngushtë dhe nuk shohim gjithë planin, atëherë patjetër që duken shumë pak. Në fakt, e para të mos harrojmë që në rajon jemi i vetmi vend bashkë me Serbinë që ka hyrë në zbatimin e kontratës dhe ka filluar vaksinimin për mjekët dhe infermierët.

Së dyti, fushata e vaksinimit në krejt Europën është kaotike. Kemi parë që vende të mëdha dhe vet BE, që kanë filluar kërcënimet për ndjekjen në rrugë gjyqsore të kompanive. Kërkesa është shumë e madhe dhe oferta është shumë e viogël. Dje në darkë vonë kemi marrë konfirmimin nga Pfizer se në mesin e shkurtit do vijën 10.000 mijë dozat e parashikuara, dhe brenda shkurtit do vijën 30.000 dozat e tjera.

Ne jemi gati të vaksinojmëë të gjithë m,jekët dhe infermierët dhe më pas të fillojmë me ata që janë në noshë më të thyer”, tha Rama.

Të fundit

E reja nga Kamza denoncon dhunën e tmerrshme të bashkëshortit: Më goditi me grushta në kokë derisa më ra të fikët

Ajo refuzoi që t’u bindej urdhërave të tij. Por urdhëri i tij nuk ishte një kërkesë normale, në një...

Mund të sjellë ndryshimin historik/ Ilaçi i ri për trajtimin e tumorit të trurit

Dy persona me kancer të avancuar të trurit i janë përgjigjur mirë një prove të vogël të një kombinimi eksperimental të ilaçeve kimioterapike dhe...

Të gjitha gratë e Princit Philip, 63 herë shkoi drejt divorcit me Mbretëreshën

Mbretëresha Elizabeth II ka shkuar në prag të divorcit nga burri i saj Philip, Duka i Edinburgut, plot 63 herë. Por nëse asaj do...

Ish-partnerja e Meriton Mjekiqit i çjerr maskën moderatorit: Nuk e ka takuar kurrë djalin tonë live, më kërcënon të mbyll gojën!

Moderatori i emisionit më të ndjekur të momentit në Kosovë, “Gjoni Black”, Meriton Mjekiqi, ditë më parë ishte i ftuar në emisionin “NIN”, ku...

Ana Lleshi e thotë troç: U futa në Për’puthen për një tjetër qëllim dhe do ta përdor!

Ana Lleshi është konkurrentja e parë e përjashtuar nga emisioni “Për’puthen”, e cila u kthye shumë shpejt në personazhin më të njohur e të...

Lajme të tjera

Web TV