Erdogan kritikon komunitetin LGBT dhe studentët pas protestave

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, ka thënë të mërkurën se lëvizja LGBT (homoseksual, lesbike, biseksual dhe transgjinor­) nuk është në linjë me vlerat e Turqisë dhe i ka krahasuar me “terroristë” studentët që kanë protestuar nëpër qytetet turke kundër rregullit të tij.

Më shumë se 300 studentë dhe mbështetës të tyre janë ndaluar në Stamboll dhe Ankara për shkak të dhunës në rritje gjatë përballjeve me policinë.

Protestat kanë shpërthyer pasi Erdogan ka emëruar besnikun e tij partiak, Melih Bulu, në krye të Universitetit Bogazici, në fillim të këtij viti.

Ky emërim ka zemëruar studentët, të cilët e kanë konsideruar këtë vendim si pjesë të përpjekjeve të Erdoganit për të centralizuar kontrollin në përditshmërinë e turqve.

Erdogan ka bërë kritika të ashpra të mërkurën ndaj lëvizjes që rrezikon të kthehet në sfidë të madhe për udhëheqësinë e tij 18-vjeçare.

“A jeni studentë apo terroristë që guxoni të bastisni dhomën e rektorit?” ka thënë Erdogan në një fjalim televiziv.

“Ky shtet nuk do të jetë vend ku triumfojnë terroristët. Ne nuk do ta lejojmë kurrë këtë”.

Mospajtimet për rektorin janë rritur pasi protestuesit janë parë me disa postera afër zyrës së rektorit, në të cilët paraqitet vendi më i shenjtë i Islamit me imazhe të përziera të komunitetit LGBT.

Erdogan ka distancuar mbështetësit e partisë së tij nga ajo që e ka përshkruar si lëvizje e “të rinjve LGBT”.

Të mërkurën ai ka dyfishuar ato sulme.

“LGBT, nuk ekziston një gjë e tillë. Ky shtet është i moralshëm dhe do të vazhdojë drejt së ardhmes me këto vlera”.

Homoseksualiteti ka qenë ligjor në historinë moderne të Turqisë, mirëpo kundërshtimet zyrtare ndaj këtij komuniteti janë rritur viteve të fundit.

Lexo edhe :  Dyshoni se jeni prekur nga Covid-19? Doktori japonez tregon menyrën si ta zbuloni në 10 sekonda

Marshi i Krenarisë në Stamboll është ndaluar për pesë vjet rresht, derisa më 2020, pandemia ka pamundësuar organizimet eventuale të tij.

Të fundit

Të shtëna me armë zjarri në Elbasan, detajet e para

Të shtëna me armë dyshohet të jenë regjistruar në Elbasan. Mësohet se të shtënat janë dëgjuar në lagjen Brigada...

E trishtë/ Tjetër humbje nga bluzat e bardha, Covid-19 i merr jetën mjekut të njohur

Koronavirusi ka marrë një tjetër jetë nga radhët e “bluzave të bardha” në Shqipëri. Spitali Bashkiak "Dr. Stefan Gjoni " Krujë bën me dije se...

Kampionati Kombëtar zbret në fushën e blertë, luhen 7 takime në Superiore dhe në Të Parën

Luhen dy të parat e javës së 27-të të Superiores dhe 5 takime të Kategorisë së Parë. Kampionati Kombëtar i Futbollit ka luajtur të...

Doni t’i harroni kujtimet e këqija? Këto 4 teknika do t’ju ndihmojnë shumë

Shumica prej nesh kanë mendime në kokë që nuk i largojnë dot nga mendja sado që përpiqen. Si t’ia bëni në këtë rast? Në...

Festivali i çmendur i prillit/ Mijëra skiatorë me të brendshme, rrëshkasin në paradën ruse të rrëpirës

Qindra entuziastë të sportit kanë marrë pjesë edhe sivjet në paradën skiatore në bikini ose të brendshme, të kthyer tashme në festivalin alpin në...

Lajme të tjera

Web TV