Europol: Po shiten certifikata fallco të testeve Covid në aeroportet dhe stacionet kryesore të Evropës

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Sipas Europol, (Agjencia e Bashkimit Evropian) kriminelët po shesin certifikata false të testit COVID-19 në aeroportet dhe stacionet kryesore të Evropës.

Burimet thonë se policia zbuloi se testet e falsifikuara, ishin duke u shitur në aeroporte dhe stacione në Francë, Mbretërinë e Bashkuar dhe Spanjë.

Kjo vjen pasi disa vende evropiane i vunë kusht udhëtarëve që në momentin e fluturimit duhej të kishin me vete një rezultat negativ të testit COVID-19 për të vazhduar udhëtimin.

Europol tha se në Janar, një burrë I dyshuar për mashtrim, u arrestua në Mbretërinë e Bashkuar jashtë Aeroportit Luton të Londrës për shitjen e testeve me rezultate të falsifikuara.

Ndërsa gjatë muajit Nëntor, një grua dhe gjashtë burra u arrestuan në aeroportin më të madh të Parisit, Charles de Gaulle për shitjen e testeve të falsifikuara tek udhëtarët.

Prokurorët thanë se testet false ju shiteshin udhëtarëve nën një vlerë që varionte midis 150 dhe 300 €. Nëse të dyshuarit dënohen, do të përballen me pesë vjet burg dhe një gjobë maksimale prej 375,000 €.

Në dhjetor 2020, një mashtrues u kap nga policia spanjolle për shitjen e testeve të falsifikuara të provës për vlerën 40 €.

Europol paralajmëroi se duke pasur parasysh mjetet e përhapura teknologjike në qarkullim, në formën e printerëve me cilësi të lartë dhe softuerëve të ndryshëm, mashtruesit janë në gjendje të prodhojnë dokumente të falsifikuara, me cilësi të lartë.

Të fundit

Balla takim me banorët në Stravaj: Mandati i ri nevojitet për të transformuar Shqipërinë

Drejtuesi politik i Partisë Socialiste për Qarkun e Elbasanit Taulant Balla zhvilloi një takim me banorët e fshatit Stravaj...

E reja nga Kamza denoncon dhunën e tmerrshme të bashkëshortit: Më goditi me grushta në kokë derisa më ra të fikët

Ajo refuzoi që t’u bindej urdhërave të tij. Por urdhëri i tij nuk ishte një kërkesë normale, në një familje normale dhe për një...

Mund të sjellë ndryshimin historik/ Ilaçi i ri për trajtimin e tumorit të trurit

Dy persona me kancer të avancuar të trurit i janë përgjigjur mirë një prove të vogël të një kombinimi eksperimental të ilaçeve kimioterapike dhe...

Të gjitha gratë e Princit Philip, 63 herë shkoi drejt divorcit me Mbretëreshën

Mbretëresha Elizabeth II ka shkuar në prag të divorcit nga burri i saj Philip, Duka i Edinburgut, plot 63 herë. Por nëse asaj do...

Ish-partnerja e Meriton Mjekiqit i çjerr maskën moderatorit: Nuk e ka takuar kurrë djalin tonë live, më kërcënon të mbyll gojën!

Moderatori i emisionit më të ndjekur të momentit në Kosovë, “Gjoni Black”, Meriton Mjekiqi, ditë më parë ishte i ftuar në emisionin “NIN”, ku...

Lajme të tjera

Web TV